Muhsin Yazıcı

Okula Başlama

Çocuklarımız/Öğrencilerimiz Eğitime Başlarken        

Okul öncesi eğitime ve birinci sınıfa başlama dönemi, hem çocuk hem de aileler açısından önemli ve zaman zaman da zor bir süreçtir.        Çocuk ilk kez ailesinden (özellikle de annesinden) ayrılıp yapılandırılmış, kuralları olan bir ortama girmektedir. Bu bir taraftan heyecan verici diğer taraftan da aileleri bazı endişeler bekler. Okul öncesi eğitim için hazır olma yaşı her çocuk için farklılık gösterebilir. Genel olarak bu yaşın 2-4/6-7 yaş olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar okul öncesi/birinci sınıf eğitime başlarken; dil gelişimi, ince-kaba motor gelişimi, sosyal- duygusal gelişim düzeyi dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar  2 yaşında bazı çocuklar ise 3–4 yaşlarında okul öncesi bazı öğrenciler 6 bazı öğrenciler 7 yaşında birinci sınıf eğitime başlamak için hazır olabilmektedirler.  

       Okul öncesi/birinci sınıf eğitim kurumuna başlamada en çok karşılaştığımız problem, çocuğun annesinden özellikle de annenin çocuktan ayrılamamasıdır. Anne çocuğunun gireceği yeni ortamından ve ondan ayrılacağından dolayı kaygılıdır; ancak bu durum çocuğun yeni ortama uyum sürecini zorlaştırır, bu nedenle öncelikle annenin kaygı düzeyinin azaltılması gerekir ki böylece çocuk bağımsızlık sürecinde daha rahat olsun…        

       Çocuklarda çeşitli problemler (konuşma., beslenme, aşırı hareketlilik, bağımlı anne-çocuk…) görüldüğü  durumlarda okul öncesi eğitim kurumlarına gitmelerini özellikle tavsiye etmekteyiz.        

       Çocuklar her ne kadar yuvaya hazır da olsalar 1–2 hafta uyum güçlükleri yaşamaları normaldir ancak bu süre uzadığı takdirde bir pedagog ile görüşüp süreci gözden geçirmek faydalı olacaktır.  

                                                                                   Muhsin YAZICI / Eğitimci

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.