Muhsin Yazıcı

İlköğretim 9 Yıl Oluyor.

     Zorunlu Eğitimde 9 Yıl Hazırlığı              

       Milli Eğitim Bakanlığı, 2009-2010 yılından itibaren, okul öncesinde pilot olarak ‘zorunlu eğitime’ geçmeyi planlıyor. MEB, okul öncesi alanda okullaşma oranları en yüksek .

       30 il belirleyerek, bu çerçevede hazırlık çalışması yapmaları talimatı verdi.

       MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okullaşma oranları en yüksek olan 30 ile birer yazı gönderildiğini ifade etti. İnanlı, yazıda illerden 60-72 ay (ilköğretime başlama yaşından önceki yaş olan 6 yaş) yaş grubu çocukları için okul öncesi eğitiminin zorunlu tutulmasına yönelik hazırlık çalışması yapmalarının istendiğini söyledi.

       İnanlı, bu illerin okullaşma oranları yüzde 40’ın üstündeki Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova ve Kilis olduğunu belirtti.

                                            20 BİN YENİ ÖĞRETMEN

       Pilot uygulama için kanun gerekmediğini belirten İnanlı, zorunlu eğitime geçilmesi halinde 20 bin öğretmene ihtiyaç duyulacağını sözlerine ekledi. Okul öncesinde sadece 6 yaş grubunda zorunlu eğitime geçilmesi durumunda, eğitim süresi 9 yıla çıkmış olacak. 2007-2008 eğitim-öğretim yılı verilerine göre, okul öncesi eğitimde 916 devlet anaokulunda, 755 özel anaokulunda ve ilköğretim okulları bünyesindeki toplam 20 bin 835 ana sınıfında 366 bin 209 erkek, 335 bin 753 kız çocuk eğitim alıyor.
                                                                                       Muhsin Yazıcı / Eğitimci
 

 

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.