Muhsin Yazıcı

Güneş enerjisiyle sadece su ısıtıyoruz

Güneş enerjisiyle sadece su ısıtıyoruz 

       Güneş ülkesi Türkiye’de güneş enerjisi teknolojisi, su ısıtma düzeyinde kullanılıyor. TÜBİTAK, ‘Türkiye’nin güneşten enerji üretme hedefi ve bütçesi yok’ diyor. Oysa AB ülkeleri 2020 yılına kadar enerjisinin yüzde 20’sini yenilenebilir kaynaklardan oluşacağını belirtti.

       TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tırıs, “Şu anda Türkiye güneşten su ısıtır durumda. Onun ötesindeki bir teknoloji üretime geçebilmiş değil. Güneş enerjisinde gidilecek çok yol var, alınacak tedbirler ve bu alandaki faaliyetlere ayrılacak bir bütçe talebi var” dedi.

       TÜBİTAK, 90’lı yıllardan bu yana güneş enerjisi üzerine çalışmalar yapıyor.

       Tırıs, “Bizim burada yaptığımız çalışma temiz kaynaklardan hidrojen üretip kullanımını sağlayabilmeye yönelik bir gösteri projesi. Bu arkamızda gördüğümüz tesis bununla ilgili. Güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hidrojen üretimini sağlandığı bir gösteri projesi” diye konuştu.

        TÜBİTAK Marmara Araştırmalar Merkezi’nin bahçesindeki 145 güneş paneli, saatte 13 kilowat enerji üretebiliyor. Bu paneller 13 evin bir günde tükettiği enerjiyi 1 saatte üretebiliyor, ancak teknolojisi alternatiflerinden daha maliyetli.

       Tırıs, “Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, biokütle gibi hatta jeotermal enerji gibi kaynaklar çok daha ekonomik hale geldi. Ancak güneş enerjisi hala bu sınırın biraz üzerinde yani petrolün biraz daha pahalı olması lazım ki güneşten elde edilen elektrikle başa başnoktada olsun” ifadesini kullandı.Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretimi 2 megavat düzeyinde. Toplam kurulu güç ise 40 bin megavat. Güneş enerjisi üretim düzeyi güneşi bu kadar bol olan bir ülke için düşük kalıyor.

       Tırıs, “Toplu olarak AB hedefi 2020’de yüzde 20’lik bir toplamın yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması hedefleniyor. Buna benzer bir hedefin Türkiye’de de konulması, jeotermal ve rüzgar enerjisinden daha fazla faydalanılarak yenilenebilir enerji portföyümüzü geliştirmemiz lazım. Türkiye’de rüzgâr, güneş ve jeotermal de enerji var. Türkiye için de böyle bir hedef konulursa Türkiye’nin çok daha iyisini gerçekleştirmesi lazım” şeklinde konuştu.


       TÜBİTAK’a göre, güneş enerjisi teknolojisinin Avrupa ülkeleri düzeyine getirilebilmesi için araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verilmeli, yatırımlar artırılmalı. Yani Türkiye güneş enerjisi üretiminde daha yolun başında.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.