Muhsin Yazıcı

Okuma Alışkanlığımız Yok Gibi – Kendimce Yazılar


 

Okuma Alışkanlığımız Yok Gibi – Kendimce Yazılar

    Okuma alışkanlığımızı sorgulamamız gerekiyor. Kitap, gazete, dergi vb. yayınların yeterli düzeyde basılmaması ve tüketilmemesinin nedenleri üzerinde yeterince kafa yorduğumuzu zannetmiyorum.

              Anne-baba olarak çocuklarımızın okuma alışkanlığında rolümüz ve görevimiz nedir? Okul ve öğretmenler olarak rolümüz ve görevimiz nedir? Göçebe toplum özelliklerini mi aşamadık? Neden bir İran toplumu kadar okuyamıyoruz? Bulgaristan ve Azerbaycan ulusal kütüphanelerindeki kitap ve yazılı materyal sayısı bizden daha fazla.

 Neden?        

Sorular.

         Soruları çoğaltabiliriz.

         Soru sormak önemli. Daha önemlisi bu sorulara vereceğimiz yanıtlar ve açıklamalar. Neden okumuyoruz sorusunun açıklamasının bile yoğun bir kitap okuma sonucunda gerçekleşebileceğinin farkına varabilecek miyiz?

         Yoksa tavuk yumurta hikâyesine mi döneceğiz?

         Okumayı sadece bir meslek edinmek olarak mı algılıyoruz. Ya da okuma ve para kazanma ilişkisinde kurduğumuz kurgu mu yanlış. Örneğin okudular da ne oldu? Benim geldiğim yer ve kazandığım para karşında okuyanları görüyorum gibi açıklamaların, düşüncelerin ve tavırların toplum içerisinde yaygın olmasının nedenleri nelerdir?

         Okuyamama, okuma eylemi toplumsal bir genetik gibi sürüp gitmesinin ve aşılamamasının nedenleri nelerdir? Yıllarca kitapları suçlu diye masaların üzerinde neden sergiledik? Basılı, dağıtıma hazır binlerce kitabı kâğıt fabrikalarına geri gönderen bir toplum olma alışkanlığımızı sorgulayabildik mi?

         Siyasal iktidarlar, kâğıdı muhalif basın için koz olarak kullandı mı?

          Kim neden kullandı?

         Asıl önemli olan yukarda sorduğumuz sorulara vereceğimiz yanıtlardan geçiyor.

          Muhsin YAZICI     30.11.2008    Beylikdüzü

 

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.