Muhsin Yazıcı

Damarda Kan Pıhtısına Karşı Yeni Umut

                     Damarda Kan Pıhtısına Karşı Yeni Umut 

Henüz yaygın kullanılmayan yeni bir ilaç, öncellikle kalça ve diz takma ameliyatlarında kan pıhtısı oluşmasını engelliyor.

Bir Alman ilaç firması tarafından geliştirilen ve ağızdan alınan ilaç, özellikle ameliyat sonrasında kan pıhtılaşmasının önlenmesi için yapılan iğnelerin yerine kullanılıyor.      

        Klinik olarak ilacı geliştirme amacıyla yaklaşık 60 000 kişinin üzerinde denenmesi beklenen bu yeni ilacın diz ve kalça takma ameliyatlarında kullanımı Avrupa Birliği Komisyonu’nun yanı sıra aralarında Avustralya ve Kanada’nın da bulunduğu bazı ülkeler tarafından onaylandı.

       İlacın, kalp ve damar hastalıklarında kan pıhtılaşmasının önlenmesi amacıyla geliştirilmesi için deneme aşamaları sürüyor.

       Kan pıhtılaşması yüzünden Avrupa ülkelerinde her yıl 500 bin, Amerika Birleşik Devletleri‘nde 300 bin kişinin ölümüne yol açtığı bildiriliyor.

       Yaralanmalarda kanın koyulaşarak yara çevresinde koruyucu bir kabuk oluşturması gibi aslında kanın pıhtılaşması aslında vücudun doğal iyileşme sürecinin bir parçası. Ancak özellikle ameliyatlardan sonra damarda kan pıhtısı oluşması insan hayatını tehdit eden bir durum oluşturuyor.

       Avusturalya‘da eski bir futbolcunun diz ameliyatında ve sonrasında kan pıhtılaşmasının önlenmesi için iğne tedavisi uygulandığını belirten Princess Alexandra Hastahanesi‘nden Doktor Harry Gibbs, ” Şimdi, bu yeni ilaç, iğneyle aynı oranda pıhtı oluşmasını önlüyor, ancak ağızdan hap olarak verilmesi kolaylık sağlıyor.” diyor.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.