Muhsin Yazıcı

Arkadaşlık Kurmakta Zorlanıyor mu?

Arkadaşlık Kurmakta Zorlanıyor mu?


Çocuğunuzun arkadaş edinememesi sizi endişelendiriyor mu? Az arkadaşı olması ya da hiç arkadaşı olmaması yardım gerektiren bir sorunu olduğuna mı işaret ediyor? Çocuğunuzun daha rahat arkadaşlık kurabilmesi için neler yapabilirsiniz?

 Ne zaman endişe etmeniz gerekmez?

Genellikle okul çağındaki çocukların arkadaş sayısı artar ve büyük olasılıkla da “en iyi arkadaşım” olarak niteledikleri bir arkadaşları olur. Ancak çocuğunuz genel olarak mutluysa ve diğer bakımlardan normal bir gelişim içerisindeyse yalnız vakit geçirmesinden, az sayıda arkadaşı olmasından ya da en iyi arkadaşının bulunmamasından dolayı endişe etmeniz gerekmez. 

Ne zaman endişe etmeniz gerekir?

Buna karşın, çocuğunuzun hiçbir arkadaşının olmaması veya çok az arkadaşının olması ve bunun yanında da çoğunlukla yalnız ve üzgün olması ya da kendisinin bu durumdan rahatsızlık duyması bir sorunun olduğuna işaret edebilir. 

Sorun neden kaynaklanabilir?

Çocuğunuzun arkadaş edinememesi, arkadaşlık kurması ya da arkadaşlıklarını sürdürmesini zorlaştıran bir mizaca sahip olmasından kaynaklanabilir. Aşırı derecede utangaç veya saldırgan olan çocuklar çoğunlukla arkadaşlık kurmakta zorlanırlar. Ayrıca çok fazla emredici, başkaları ile alay eden, kurallara uymayan veya öz denetimi zayıf olan çocuklar da arkadaşlıkla ilgili sorunlar yaşayabilirler. 

Neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun arkadaşlık kurmakla ilgili sorunları olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzu gözleyerek ve öğretmeni ya da spor antrenörü gibi kişilerle konuşarak sorunun neden kaynaklandığını belirleyerek ona yardımcı olabilirsiniz. Sorunun olası nedenlerini belirledikten sonra çocuğunuza bunları düzeltmesinde yardımcı olabilirsiniz. 

Çocuğunuza yardımcı olmak için: 

·         Çocuğunuzla benzer mizaca sahip başka bir çocuk bulmak ve ikinin birlikte zaman geçirmesi için düzenlemeler yapmak işe yarayabilir.

·         Diğer çocuğu birlikte oynamaları için davet edebilir veya öğretmenden iki çocuğun birlikte oturmasını ya da birlikte çalışmalar yapmasını rica edebilirsiniz.

·         Ayrıca çocuğunuzun sorunlu davranışlarını düzeltmesi için de yardımcı olmalısınız.

·         Çocuğunuz saldırgansa, başkaları ile alay ediyorsa, sırasını beklemiyor ya da kurallara uymuyorsa, başkalarının bu davranışlardan neden hoşlanmadıklarını ona izah edebilir ve deneyebileceği farklı davranış biçimleri önerebilirsiniz.

·         Birlikte rol yapmak suretiyle alıştırmalar yapmak çocuğunuzun bu yeni sosyal becerileri denemesine ve kazanmasına yardımcı olabilir.

·         Bu önerilerin fayda sağlamaması veya çocuğunuzun çok üzgün ve yalnız gözükmesi durumunda bir çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanından profesyonel yardım almanız gerekebilir.

 www.aile.org

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.