Muhsin Yazıcı

Hukuk ve Duygusal Zeka

Hukuk ve Duygusal Zeka


Bana göre iyi bir hukukçu olabilmek için;
Özgüvenli olmak gerekir. Bir kişiyi ikna edebilmek için yeteneklerinize ve bilgilerinize güvenmeniz gerekir. Kendinden emin bir insan çekingen değil atılgan olur. Bir avukatın özgüveni tamsa, güçlü yönlerine güvenir, hâkim karşısında dimdik durur ve onu ikna edebilmek için elinden geleni yapar ve en zor davaları bile kazanır.
Özdenetiminizin olması gerekir. Özdenetim kişinin en zor durumların üstesinden sakinlikle gelmesidir. Bir avukat, bir dava sırasında onu zora sokacak, onu kızdıracak ya da dediklerinin aksini ispat edecek sözlerle karşılaşabilir. Bu tip durumlarda açık bir zihinle düşünerek cevap vermek, soğukkanlı durmak kesinlikle bir avukatın yararına olacaktır.
İsabetli özdeğerlendirmeye sahip olmak gerekir. Çünkü hangi konulara hakim olduğunu bilen avukatlar, kendilerinin güçsüz oldukları bir konuda dava dosyası hazırlarken gerekli gördükleri yerlerde başkalarının yardımına başvurarak hata yapmaktan kaçınırlar. En ufak bir hatada bile bir davayı kaybedebilecek olan avukatlar, bu sayede başarısız olmaktan kurtulabilirler.

Başarma dürtüsü ne sahip olmak gerekir. Bu dürtüye sahip olan avukatlar başarabilmek için her türlü riski almaya hazırdırlar. Önlerindeki hedefi yakalayabilmek için ellerinden geleni yaparlar. Bir davayı kazanabilmenin yollarını ararlar; eksiklerini gidermeye çalışırlar. Bu tip avukatlar kapasitelerini yüksek noktalarda tutmaya çalışarak kendilerini geliştirirler, daha zor davaları kazanmayı hedef alırlar ve her kazandıklarında daha çok tercih edilen bir avukat olurlar.

Etkileme
gücünüzün olması gerekir. Bir avukatın hitap etme yeteneği varsa; nerede, ne zaman, ne söyleyeceğini iyi bilir ve ses tonunu ona göre kullanır. Bir dava sırasında etkileme gücünüzü kullanarak hakimi etki altına alıp, sonucu değiştirme şansına sahip olur. Aslına bakarsanız etkileme, Amerikan Hukuk sisteminde dava kazanma hususunda daha büyük bir pay sahibidir ancak, bu yetenekle Türkiye’de de başarılı olma şansınız çok yüksektir.Kerem Kuşcu

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.