Muhsin Yazıcı

Türkiye’de Lider Kimdir?

Türkiye’de Lider Kimdir?


Türkiye’de ‘Lider’ dendiğinde hemen aklımıza bir politik kişilik gelmesine karşın, Batı’da yayınlanan kitap ve makaleler, genellikle iş hayatındaki liderlik konusunu işlemektedir. İş’in başındaki yöneticinin günün getirdiği koşullarla büyüyebilmek, ayakta kalabilmek ve çalışanların gereken düzeylere ulaşabilmesi için bundan böyle bir ‘Lider’ olarak çalışması gerekir.

Liderlik konusunda 10000’i aşkın kitap yazıldığı, bunun birkaç katı sayıda makale kaleme alındığı ve bir bu kadar da konferans ve seminer yapıldığı gözönüne alırsak, liderlik kavramının anlaşılması için yeteri derecede bilginin etrafımızda bulunduğu düşünülebilir.

“Lider, bir orkestra şefi gibi, üyelerinin kendilerinden beklenen zaman ve tarzda önlerindeki notaları uygulamalarını gerçekleştirir.”

Atasözü: “Sürünün önündeki atın hızı, geridekilerin temposunu saptar.”

LİDER’E GEREK VAR MI?

Lider olmak isteyen kişinin aşağıdaki unsurlara sahip olması kesinlikle gereklidir:

1. Kendi kapasitesini bilmek, nasıl bir yöntemle geliştireceğinde kararlı olmak
2. Geleceğin nasıl olması gerektiğinde fikir sahibi olmak
3. Arzuladığı geleceğe sahip olmayı istemek
4. Bu kapasiteyi kendinde görmek

” Yaşam bir iktidar oyunudur. Oyun’un tek kuralı ise istediğini bilmek ve onu ele geçirmektir.” MICHAEL KORDA

Bazıları yönetir ama yönlendiremez. Diğerleri yönetemez ama yönlendirir. Gerçek Lider kendini ve etrafını yönetebilen ve kitleleri yönlendirebilen ender kişidir.

“Başkalarını yönetecek kişinin, her şeyden evvel kendine hükmetmesi gerekir.”

LİDER

Kendine olan inancı kadar, etrafına topladığı kaliteli takıma da güvenen ve oların güvenini kazanan kendini ve etrafını daima yeni bir şeyler öğrenmek için zora dahi sokmasını bilen aldığı dersleri unutmayıp doğrusunu yapmasını bilen sadece kendi tarafını değil çevresini de düşünerek çalışan kendi kendini motive edebildiği kadar bunu etrafına da saçabilen kendini aynada görmek cesaretine sahip olduğu kadar, etrafındakilerin de aynası olmasını bilen hiçbir yenilgiden yılmayan ve etrafın da yılmasına izin vermeyen konuşmaktan çok dinlemesini ve hatırlamasını bilen iyi iş yapanı öven ve yanlış yapana doğruyu gösteren getirisi ve götürüsü ile hesapladıktan sonra risk almaktan çekinmeyen yükümlülüklerini üstlenensini ve dağıtmasını becerebilen sağlam ve sağlıklı bedeni ve kafası ile etrafa örnek olabilen yenilgileri sonuç, başarıları hedef saymayan zamanını iyi kullandığı gibi zamanlaması da mükemmel olan kendine olduğu kadar etrafı ve hatta rakiplerine karşı dahi hürmet besleyebilen bilginin kaynağına inip onu en iyi tarzda kullanmasını beceren etrafında ve sürüklediği kitlenin başında olduğu kadar arkasında da gitme gereğini kavrayan gerektiği an karar verebilen kendinde olduğu kadar etrafındakilerin de yaratıcı olmasına ortam hazırlayan ve kendinden sonra başa geçebilecek birçok kişiyi yetiştirme imkan, istek ve koşullarını yaratarak bundan gurur duyan kişi lider olacak, lider kalacak ve bir liderden beklenen başarıları sürdürecektir.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.