Muhsin Yazıcı

Kayıtdışı ekonomi ürkütüyor

Kayıtdışı ekonomi ürkütüyor

Maliye Bakanlığı’na göre, Türkiye’de ekonominin yüzde 28’i kayıt dışında bulunuyor. 8 yıllık dönemde kayıtdışılık sadece Katma Değer Vergisi’nde 104 milyar liralık ekonomik kayba neden oldu.


A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, geçen yıl Türkiye’de kayıtdışı ekonominin boyutlarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma başlattı

Baş hesap uzmanlarından Cenk Murat Arslan tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda, Hesap Uzmanları Kurulu – Kayıt dışı Ekonomi Mali ve Ekonomik Raporu hazırlandı.

kayıt dışı ekonominin, beyan dışı, enformel ve yasadışı ekonomik faaliyetler olarak üç başlık altında toplandığı raporda, kayıt dışılığın sosyal güvenlik ve vergi tabanını aşındırarak, vergi ve prim tahsilatında azalışa neden olduğu, bunun da bütçe açıklarını artırdığı belirtildi.

Bu nedenle vergi oranlarında sık sık artış yapılmasının gündeme geldiğine işaret edilen raporda, bu şartlarda kayıt dışılığın bir devlet politikası olarak benimsenmesinin, kararlı ve sürekli mücadelenin, bu mücadeleye toplumsal destek ve katılımın önemine dikkat çekildi.

Türkiye’de sektörler, bölgeler, gelir unsurları ve yasal faaliyetlerin gizlenmesi ya da gayri yasal faaliyetler itibariyle bir kayıt dışı Ekonomi Haritası çıkarılmalı zorunluluğuna da işaret edilen raporda, daha sonra Türkiye’de kayıt dışılığın boyutları hakkında bilgi verildi.

 

http://bigpara.ekolay.netwww.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.