Muhsin Yazıcı

Baş ağrısının 10 nedeni

Baş ağrısının 10 nedeni

Baş ağrısının birçoğu önce ağrı kesicilerle bunu geçiştiriyor. Devam eden ağrılarda ise herkesin korkusu beyin tümoru olduğu yönündedir.

Oysa korkuların aksine baş ağrılarının sadece yüzde 1’i beyinde oluşan tümor kaynaklıdır.

Baş ağrısının tıbbı tanımı ise beynin arka tarafında gerçekleşen bir elektirik akımının yanlış yönde oluşmasıdır. Yani duman yokken çalan bir yangın alarmı gibidir.

İşte baş ağrısının 10 nedeni

Sıcak hava

Sıcak hava da tansiyonun yükselmesine ve dolayısıyla da baş ağrısına sebep olan etkenlerden bir tanesi.

 

Seks yapmakEvet ilginç ama gerçek. Hergün yeni bir faydasını duyduğumuz seks, baş ağrısına sebep olabilir. Bu tip baş ağrıları genellikle erkekleri kadınlardan daha çok vuruyor.

Dr. Giles Elrington’a göre bu baş ağrıları orgazm olmadan hemen önce ve yeni bir partnerle yaşanan cinsel ilişkide yaşanıyor. Bunun sebebinin ise yaşanan adrenalinin beyne daha fazla kan pompalamasından kaynaklandığı düşünülüyor.Kuaförde saç yıkatmakBaş ağrısı sebeplerinden belki de en ilginç ve akla gelmeyenidir ancak kuaförlerde bulunan saç yıkama üniteleri baş ağrısına sebep olabilir.

Başınızı geriye doğru atarak saçınızı yıkattığınızda bu durum boyundaki sinirlere baskı yapar. Ancak baş ağrısı bu olaydan iki üç gün sonra kendisini gösterir. Bu yüzden asıl sebep genellikle fark edilmez.

Clementine Churchill Hastanesi’nden Michael Gross’a göre bir diğer baş ağrısı sebebi de desteksiz bir sandalyede otururken, uzun süre telefonu başınızla omuz arasına sıkıştırarak konuşmaya çalışmak.ÖksürmekÖksürmek, hapşırmak, burnunuzu şiddetli biçimde silmek küçük bir ihtimalle de olsa baş ağrısına sebep olabilir zaman zaman. Baş ağrılarının yüzde 1’i bu sebeple olur ve genellikle de erkeklerde daha etkilidir.EgzersizYine Doktor Michael Gross’a göre fiziksel aktiviteler kan damarlarında genişlemelere sebep olabilir. Bunlarda baş ağrısı yaratır. Nadir olarak anevrizma sorunu olan insanların da beynindeki baloncuğun patlaması ağır fiziksel aktiviteler ve öksürmek gibi basınç yaratan hareketler sonrasında yaşanabilir. Aniden ve hayatınızda daha önce hiç hissetmediğiniz kadar şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız derhal doktora gidin.Endişeli bir insan olmakAnksiyete de panik atak gibi modern toplumları oldukça kötü etkileyen bir psikolojik sorun halini aldı. İtalya’daki Torino Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre anksiyetesi olan, sürekli endişelenen, kendisinin ya da yakınlarının başına kötü bir olay gelmesinden korkan insanların migren tipi baş ağrılarına çok daha fazla yakalandığı tespit etildi.

Endişe duyan insanların beyninde, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun seviyesi düşüyor ve bu da baş ağrısını tetikliyor.At kuyruğuSaçı sıkı sıkıya gerdirerek toplamak feci bir baş ağrısı getirebilir. Birkaç saat saçı toplu bir halde tuttuktan sonra baş ağrısı yaşamanız sürpriz olmaz.Sıcak duş almakSabahları sıcak bir duş almak rahatlatıcı olabilir ancak vücut ısısı sabahları düşükken birden sıcak suya girmek, ısıyı aniden yükselterek kan basıncını arttırabilir. Bu da baş ağrısına yol açabilir. Bu tip baş ağrısı genelde duş başladıktan 30 saniye sonra başlayabilir.

Ancak sıcak gibi ani soğuklar da baş ağrısına neden olur. Soğuk suda yüzmek ya da dondurma yemek de baş ağrısını tetikleyebilir.Ve yine sigaraSigaranın bir diğer kötü etkisi de baş ağrısı. İspanya’daki Salamanca Üniversitesi araştırmacıları bunu doğruluyor.UykusuzlukBazen bütün gün süren baş ağrılarının sebebi uykusuzluk olabilir. Londra National Hastanesi, sinir hastalıkları bölümü doktorları uykusuzluğun 1 saatten başlayarak, gün boyu devam edebilecek ağrılara neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca uykusuzluk da serotonin hormonunun düşmesine neden oluyor.

Atlanta’da baş ağrısı için kurulan bir merkezde migreni olan hastalara düzenli olarak en az altı saat uyumaları önerildiğinde migren krizlerinin azaldığı görülmüş.www.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.