Muhsin Yazıcı

Çin, Dünyayı kurtaracak

Çin, Dünya’yı kurtaracak

 

 

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi araştırmacıları, 2036 yılında Dünya’ya çarpma riski bulunan ölümcül asteroit Apophis’i durdurmak için ilginç bir plan üzerinde çalışıyor.

Bilim insanları, 46 milyon ton ağırlığındaki ve yaklaşık 490 metre genişliğindeki asteroiti durdurmak için bir kamikaze uydu üzerinde çalışıyor. 

Tam adı 99942 Apophis olan asteroit, izlediği yörünge kapsamında ilk olarak 2029 yılında Dünya’nın yanından geçecek. Ancak yedi yıl sonra geri dönecek ve bu sefer Dünya’ya tehlikeli biçimde yaklaşacak. Eğer, Apophis Dünya’da bin kilometre kadar yakın geçerse, gezegenimizin çekim kuvvetinin etkisiyle yönünü değiştirebilir. Bu durumda yaşanacak çarpışma insanlık için ölümcül olacak.   

SÜPER BİR SÜRATLE ÇARPACAK

Bu olasılığın önüne geçmek isteyen Çinli bilim insanı Şengping Gong ve ekibi, Apophis’i yerçekimi alanına girmeden parçalara ayıracak bir kamikaze uydu inşa etmeyi planlıyor. 

Şengping, “10 kg ağırlığında ve saniyede 90 km hızla ilerleyecek uydunun, Apophis’in 2029 yılındaki ilk ziyaretinde onu karşılamaya gideceğini ve parçalara ayıracağını” söyledi. Uydu, hız kazanmak için Dünya’nın kendi ekseninin tersi yönde hareket edecek. 

Kamikaze uydu sadece Şengping’in fikri değil. Avrupa Uzay Ajansı, Apophis’i yok etmek için benzer bir plan üzerinde çalışıyor. Ajans, asteroite göndereceği ki uzay aracının tekiyle onu yok etmeyi, diğeriyle de patlamayı izlemeyi planlıyor

http://haber.mynet.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.