Muhsin Yazıcı

Bizi kaz yerine koyup yoluyorlar: Dünya ‘cep vergisi’ liginde şampiyon Türkiye, ikinci Gabon

Bizi kaz yerine koyup yoluyorlar: Dünya ‘cep vergisi’ liginde şampiyon Türkiye, ikinci Gabon

 

Türkiye mobil dünyadaki vergi yükü sıralamasında en yakın rakibi Gabon’a 11 puanlık fark attı. Dünya GSM Birliği’nin raporuna göre Türkiye’de cep telefonu abonelerinin harcadığı 100 liranın 48 lirası vergiye gidiyor.

Türkiye mobil iletişimde bir diğer ifadeyle cep telefonundaki vergi yükü liginde açık ara dünya şampiyonu oldu. İçlerinde Vodafone, Turkcell, China Mobile’ın da bulunduğu cep telefonu operatörlerini bünyesinde bulunduran Dünya GSM Birliği (GSMA), hazırladığı raporda cihaz fiyatı, cep telefonu faturaları ve kullanılan servis ücretlerini baz aldı ve abonelerin ödediği ücretin ne kadarının vergi olduğunu belirledi.

Rapor için araştırma şirketi Deloitte ile birlikte çalışıldı. Dünkü rapor bundan dört yıl önce (2007) GSMA’in yaptığı araştırmanın ikinci ayağını oluşturuyor.Hazırlanan rapora göre Türkiye yüzde 48.2’lik vergi yükü rakamıyla en yakın rakibi Gabon’a 11 puan fark atarak ilk sırayı hiçbir ülkeye kaptırmadı.

Türkiye yüzde 44 ile bir önceki raporda da ilk sırada yer almıştı. Yayımlanan verilere göre Türkiye’nin ilgili dönemde toplam vergi yükünde 4.2 puanlık artışa imza attığı görülüyor.Türkiye’yi vergi yükü sıralamasında takip eden ülkeler ise Gabon, Pakistan, Yunanistan ve Kongo oldu. Kongo 2007’de yüzde 19 olan vergi yükü oranını yüzde 37’lere kadar çıkarırken, Pakistan buradaki vergi yükünü yüzde 15’lerden iki katına çıkardı.

TÜRKİYE’DEKİ VERGİ KALEMLERİ

– Yüzde 25 Özel İletişim Vergisi (ÖİV)– Yüzde 18 KDV– Yüzde 5 ÖİV (Mobil internet erişim hizmeti için alınıyor)– Yüzde 20 ÖTV (Cep telefonu cihaz alımlarında)– Telekomünikasyon Kurumu Ruhsat Ücreti, 13.2 TL– İlk aboneliklerde34 TL’lik ÖİV– IMEI kayıt ücreti olar 0.37 TL* Cep telefonlarında ÖTV yüzde 20’den yüzde 25’e, maktu vergi 40 liradan 100 liraya çıkarıldı. 1000 TL’lik telefonun içinde daha önce 142 TL olan ÖTV, yeni dönemle birlikte 180 TL oldu.

Verginin % 30’a yakını Alo’dan…

Konuşma ücreti 60 TL
KDV (%18) 11.3 TL
ÖİV (%15) 13.2 TL
ÖİV (%5) 0.5 TL
Harçlar, fonlar 2.5 TL
Diğer ücretler 2.5 TL
Toplam fatura  90 TL

 – Örnek cep telefonu faturası

 

Çin ile Nijerya kıskandırıyorDünya GSM Birliği’nin dünyada 111 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre son dört yıllık dönemde dünyada mobil iletişimdeki vergi yükü ortalamada yüzde 16.9’lardan yüzde 18’lere yükseldi.En az vergi alanlar sıralamasına bakıldığında yüzde 3’lük vergiyle Çin listenin en altında yer alırken, bu ülkeyi Nijerya, Lesotho, Yemen ve İran takip ediyor.

Vergi Yükü Yüzde
Çin 3.3
Nijerya 5.4
Lesotho 5.9
Yemen 6.0
İran 6.2

 AVRUPA’NIN LİDERİ YUNANİSTANGSMA’in rakamlarına göre 56 ülkede son dört yılda mobil dünyadaki vergi yükünde artış yaşanırken, 11 ülkenin 56’sında lüks ve özel uygulamalar adıyla vergi alındığı ortaya çıktı.Türkiye’de cihaz tarafında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), iletişim-konuşmada ise Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınıyor. Öte yandan Avruba bölgesindeki ülkelere bakıldığında ilk sırayı krizle boğuşan Yunanistan’ın aldığı görülüyor.

Vergi Yükü Yüzde
Yunanistan 30.4
Norveç 25.0
İsveç 25.0
Danimarka 25.0
Macaristan 25.0

www.muhsinyazici.com/Milliyet

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.