Muhsin Yazıcı

Uzmanlar ‘Bozuk karakter hasta eder’ tezine katıldı

Uzmanlar ‘Bozuk karakter hasta eder’ tezine katıldı

 

 

 

Psikobiyolojik kişilik kuramının sahibi Prof. Dr. Robert Cloninger’İn ‘Bozuk ruh sağlığı-hastalık ilişkisi’ kuramı tartışma yarattı. İşte uzmanların bu kuramla ilgili görüşleri;

“Psikosomatik hastalıklar için geçerli”

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

“Eğer kişilik bozukluk psikolojik sebeplerden oluşuyorsa iç hastalıklarda ‘Psikosomatik’ hastalıklar olarak adlandırılan hastalıkları etkiler. Örneğin sinirsel kolit hastalığı, gastrit ve diğer sindirim sistemi hastalıkları çoğu zaman psikolojik kökenli oluyorlar. Bu noktada Prof. Dr. Cloninger’in iddiası doğrudur ancak diğer iç hastalıkları için ifade edilemez.”

“Oluşma nedeni değil”

Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı; “Elbette psiklolojik ve davranışsal bozukluklar bir çok hastalığı etkiliyor ancak iç hastalıklarının, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma nedenleri bellidir ve oluşma nedeni olarak asla psikolojik davranış bozuklukları ileri sürülemez.”

“Bireyin mutluluğu hastalıkları etkiler”

Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli

“İddianın temelinde stres, well-being yani iyi olma ve hissetme hali ile toplumdaki genel mutluluk hali yatıyor. Cloninger, Fransa ve İsveç’te toplumların daha olumlu düşünebildiklerini ve ölümcül hastalıkların diğer ülkelere göre daha az olduğunu ifade ediyor. Ayrıca savaş zamanlarında, ekonomik krizlerde ölümcül hastalıkların olumsuzluklardan vücut direnci düşen insanlar arasında daha çok görüldüğü de vurgulanıyor. Dolayısıyla Cloninger’in yaklaşımı tamamen doğru.”

Sindirim sorununa bol yoğurt tedavisi

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Çakmakçı, süt içtiği zaman karın ağrıları, ishal, gaz, şişkinlik gibi şikayetleri olanlara yoğurt tüketmelerini önerdi.

Prof. Dr. Çakmakçı, sütün içeriği bakımından mükemmele yakın bir gıda maddesi olduğunu, çocukların gelişimine önemli katkıda bulunduğunu belirtti. Çakmakçı, “Yoğurtta bulunan laktoz, karbonhidrat ve proteinler ki muhakkak dışarıdan alınması gereken önemli aminoasitlerdir.

Sütte ve yoğurta bulunan bazı proteinler yumurtayı bile geçen proteinlerdir” diye konuştu. Yoğurt ve sütteki kalsiyum ve fosforun başka hiçbir üründe bulunmadığını belirten Çakmakçı, kemik ve diş gelişimi açısından süt ve yoğurt tüketimini tavsiye ettiklerini söyledi.

Vatan / www.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.