Muhsin Yazıcı

Sigaradan en çok erkek Türkiye’de ölüyor

Sigaradan en çok erkek Türkiye’de ölüyor

 

Türkiye, Dünya Tütün Atlası’nda yüzde 38 oranıyla erkekler arasında sigaraya bağlı ölümlerin en çok görüldüğü ülke olarak gösterildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kullanımı ile Mücadele Programı Türkiye Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Singapur’da geçen ay düzenlenen tütüne karşı mücadele toplantısında açıklanan Dünya Tütün Atlası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Akciğer kanserinin nedeni

Dünya Tütün Atlası’na göre geçen yıl dünyada sigara kullanımına bağlı 6 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ergüder, bunların yüzde 80’inin düşük ya da orta gelirli ülkelerde görüldüğünü söyledi.

Dünya Tütün Atlası’nda sigara kullanımının kalp krizi ve inmenin en büyük nedeni olarak gösterildiğini belirten Ergüder, sigaranın erkeklerde akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 80, kadınlarda yüzde 50’sinden sorumlu tutulduğuna dikkati çekti.

Dünya Tütün Atlası’nda, sigara kullanımının erkeklerde tüm ölümlerin yüzde 15’inden, kadınlarda ise yüzde 7’sinden fazlasına sebep olduğunun belirtildiğini vurgulayan Ergüder, söz konusu atlasta, Türkiye’nin yüzde 38 ile erkekler arasında sigaraya bağlı ölümlerin en çok görüldüğü ülke olarak yer aldığını bildirdi.

Millliyet

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.