Muhsin Yazıcı

6 kadından biri sigara içiyor

6 kadından biri sigara içiyor

Prof. Dr. Yasemin Açık Dünyada 250 milyon kadının her gün sigara içtiğini belirtti.

 ERZURUM’da düzenlenen 6’ncı Sigara ve Sağlık Ulusal Kongresi’nde konuşan Fırat Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, kadınların hormonal, sosyal destek olmaması, depresyon ve kilo almaktan korkmak gibi nedenlerle erkeklere göre sigarayı daha zor bıraktığını söyledi.  

Dünyada 250 milyon kadının her gün sigara içtiğini belirten Açık, “Her yıl 5 milyondan fazla kişi bu yüzden ölüyor. Ayrıca 600 bin pasif içici de sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu insanların yüzde yetmişbeşi gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler arasında.

Çünkü gelişmiş ülkelerde sigarayı bırakmaya yönelik yapılan yasalar, çalışmalar çok etkin” dedi. Türkiye’de 18 yaş üstü 6 kadından birinin sigara içtiğine dikkat çeken Açık, “Kadınlarda sosyo ekonomik bağımsızlığını kazandıkça sigara içme oranı artıyor.

Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere göre daha fazla sigara kullanıyor. Ayrıca sanatçı, milletvekili, gazeteci mesleğindeki kadınlarda diğerlerine göre daha fazla sigara kullanıyor. Kadınlar erkeklere göre daha zor sigarayı bırakıyor.

Kadına yönelik fazla nikotin içeren, kokulu, light, ince ve değişik şekillerde sigaralar üretiliyor. Kadınlar hormonal, sosyal destek olmaması, şiddetli depresyon ve kilo almaktan korkmak gibi nedenlerle erkeklere göre daha zor sigarayı bırakıyor” diye konuştu.

www.muhsinyazici.com 

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.