Muhsin Yazıcı

”Sigara kutularındaki resimler caydırıcı değil”

”Sigara kutularındaki resimler caydırıcı değil”

 

  • New York, Basel ve Würzburg üniversitelerindegörev yapan 3 akademisyenin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, sigara paketlerindeki fotoğraflar, bağımlılığın engellenmesinde beklenen etkiyi yapmıyor.

 

”Journal of Experimental Social Psychology” dergisinde 2009’da yayımlanan araştırmayla ilgili sorularını yanıtlayan İstanbulÜniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı, sigara paketlerindeki uyarıların aksi yönde etki yapabildiğini belirtti.

 

Abalı, ”Korkutma bizim toplumumuzda işe yaramaz. Sigara içen insana ‘dikkat sigara öldürür diyor’ ve bunun altyapısını oluşturmazsan bu uyarı boşa gider. İnsanlar bunun üstüne gitmeye meydan okumaya başlar” dedi.

 

Devletin söz konusu uygulamayı bir önlem olarak gördüğünü fakat insanların bundan etkilenmediği ifade eden Abalı, mesajların farklılaştırılması gerektiğini söyledi. Paketlerdeki uyarıların çok fazla düşünülmeden uygulamaya konulduğunu öne süren Abalı, ”Kiminin aklına, kiminin cebine, kiminin vicdanına seslenen mesajların paketlerde yer alması daha faydalı olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Doç. Dr. Abalı, sigaranın toplum genelinde masum görüldüğünü, fakat birçok bağımlılığa kapı araladığı için çok tehlikeli olduğunu ifade etti. Abalı, bağımlılıkta genetik yatkınlığın yanı sıra, sosyo-ekonomik durumun da etkili olduğunu belirtti.

”İnsanlar devlet eliyle bağımlı mı yapıldı?”

Osman Abalı, geçmişteki devlet politikalarının da sigara bağımlılığında etkili olduğunu savunarak, ”Bazen düşünüyorum, acaba insanlar devlet eliyle mi bağımlı yapıldı diye? Biliyorsunuz 60’lı yıllarda her askerin aylık bir kutu sigara hakkı vardı. Devlet bunu ücretsiz olarak veriyordu” ifadelerini kullandı.

 

Kamu spotlarının önemli bir görevi yerine getirdiğini vurgulayan Abalı, sigara ile mücadelede medyanın da işin içine çekilmesi gerektiğini söyledi.

Doç.Dr. Osman Abalı, asıl yatırımın gençlere yapılmasını isteyerek, bu sayede kısa vadede milyarlarca liralık kazanç sağlanacağını öne sürdü. Abalı, çocukların erken yaşlardan itibaren maddeye karşı korunmaları gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.