Muhsin Yazıcı

Bıçakladılar, yaktılar

Bıçakladılar, yaktılar

Geçen yıl 281 kadın öldürüldü. Erkek şiddeti 2015’in ilk ayında 20 kadının canını aldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun derlediği bilgiler, hükümetin kadın cinayetlerinin durdurma yönünde attığı adımların ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha ortaya koydu. 2014’ü 281 kadın cinayetiyle kapatan Türkiye 2015’e de 2015’e 20 kadının katledilmesiyle başladı.

Kadınların yüzde 70’i “kendi hayatına dair bir karar vermek istemesi” nedeniyle öldürülürken yüzde 55’i kesici aletle, yüzde 30’u ateşli tabancayla, yüzde 10’u darp edilerek, yüzde 5’i ise yakılarak öldürüldü. Araştırmaya göre kocalar eşlerini, oğullar annelerini acımadan katletti.

Meclis Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kadın cinayetlerini araştırmak üzere ABD’ye gitmeyi planladığı, geçen yıl 281 kadının öldürüldüğü Türkiye, yeni yılın ilk ayını 20 kadın cinayetiyle
arkada bıraktı. En çok cinayet işlenen iller ise İstanbul, İzmit, İzmir ve Ankara oldu.

‘Karar vermek’ ölüm nedeni Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kendilerine başvuran ailelerden ve iletişim araçlarından derlediği rapora göre, 20 kadından, yüzde 70’i “kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için”, yüzde 15 ise “ayrılık veya boşanma” gerekçesiyle öldürüldü. Kadınların yüzde 55’le en yüksek oranda bıçaklanarak öldürüldü. Yüzde 30’u ateşli silahla, yüzde 10’u darp edilerek, yüzde 5’i de yakılarak katledildi.

Kadınların yüzde 40’ı kocaları tarafından öldürülürken yüzde 5’i ise kendi oğulları tarafından katledildi.

İklim Öngel / Cumhuriyet – 02 Şubat 2015

www.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.