Muhsin Yazıcı

Önceki araştırmalar boşa çıktı: Kadınlarda mutsuzluk ve stres ölüm riskini artırmıyor

Önceki araştırmalar boşa çıktı: Kadınlarda mutsuzluk ve stres ölüm riskini artırmıyor

İngiltere’de 60 yaş civarında 1 milyon kadın üzerinde yapılan araştırma, öncekilerin aksine, mutsuzluk ve stresin ölüm riskini artırmadığını ortaya koydu.

Akademik sağlık dergisi Lancet’te yayımlanan son araştırma, önceki araştırmalar ‘ters nedenselliğe’ bakmadığı için gerçeği yansıtmıyor.

Araştırmayı yürüten İngiliz ve Avustralyalı bilim insanları, önceki araştırmalarda mutsuz insanların ölüm riskine bakılırken, hali hazırda hasta insanların genellikle mutsuz olduklarının gözden kaçırıldığını belirtiyor.

‘Mutsuzluk ölüm riskine etki etmiyor’

‘Milyon Kadın Araştırması’na katılan yaklaşık 1 milyon 60 yaş civarı kadından, belirli aralıklarla sağlıklarını, mutluluk ve stres seviyelerini derecelendirmeleri istendi.

Fiziksel sağlık ve sigara gibi faktörler dışarıda bırakıldığında, araştırmaya katılanların mutlu ya da mutsuz olmalarının, ölüm riski üzerinde bir etkisi olmadığı görüldü.

Araştırmacılardan Dr Bette Liu, “Hastalık bir insanı mutsuz ediyor, ama mutsuzluk bir insanı hasta etmiyor. Geride kalan 10 yılda, mutsuzluk ve stres ile ölüm oranı arasında doğrudan bir bağlantı bulamadık” dedi.

Çocukluktaki mutsuzlukların uzun süreli etkileri olabilir

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Sir Richard Peto da, araştırma sırasında az sigara içenlerin erken ölüm riskinin iki kat, tiryakilerin ise üç kat daha fazla olduğunu gördüklerini, ancak mutsuzluğun ölüm riskiyle doğrudan bir bağlantısının olmadığını belirttti.

Prof. Peto, insanların mutsuzluktan ötürü aşırı alkol tüketimi ya da aşırı yemek yemeleri halinde, mutsuzluğun ölüm riskini dolaylı olarak etkileyebileceğini de ekledi.

Ancak uzmanlar çocukluk dönemindeki mutsuzlukların daha uzun süreli etkileri olabileceğini yadsımıyor

Kaynak: BBC Türkçe

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.