Muhsin Yazıcı

Duygusal zekası yüksek insanların ASLA yapmadığı 7 hata

Duygusal zekası yüksek insanların ASLA yapmadığı 7 hata

Yapılan araştırmalar duygusal ve sosyal becerileri gelişmiş insanların hayatta daha mutlu ve üretken olduklarını gösteriyor. Duygularını iyi bilen, onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayan ve bunları ustalıkla idare edebilenler hayatlarının gerek özel gerekse mesleki alanlarında daha avantajlı bir konuma geçiyorlar. Ayrıca, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel hastalıklara yakalanma oranları da epey düşük.

Hayatın her alanında başarıyı ve mutluluğu yakalayan duygusal dahilerin ASLA yapmadığı 7 hatayı siz de hayatınızdan hemen çıkarın.

1. Başkalarının sorunlarını kendilerine yük etmezler

Duygusal zekanın en büyük göstergelerinden biri gelişmiş empati duygusudur. Bu zekaya sahip kişiler çevrelerindeki insanların sorunlarını önemser ve gerektiğinde yardım eli uzatırlar. Ancak bu sorunların kendi duygusal durumlarını kötü yönde etkilemesine izin vermezler. Kendi sorunlarını gözardı etme yöntemi olarak başkalarının dramlarının içinde kaybolmak duygusal zekası yüksek kişilerin kitabında yazmaz.

2. Söylenmezler

Söylenmek ve hayatından şikayet etmek, kendini kurban olarak görenlerin alışkanlık haline getirdikleri davranışlardır. Kurban psikolojisine sahip kişiler sorunlarına çözüm bulamazlar, öyle bir niyetleri de yoktur. Oysa duygusal zekası yüksek insanlar sorunlar karşısında yapıcı çözümler arar.

3. Kendilerine ve başkalarına her zaman evet demezler

Duygusal zekası yüksek insanlar, kendilerini kontrol etmesini bilmekle birlikte başkalarının kendileri üzerinde hakimiyet kurmasına da izin vermezler. Duygularına hakim oldukları için aldıkları kararlar da sağlam olur. Kararlı davranmaları sayesinde gerektiğinde olumsuz yanıt verir ve kendilerini boş yere yiyip bitirmezler.

4. Dedikodu yapmazlar

Duygusal anlamda zeki insanlar, başkalarının dramlarını deşmekten zevk almazlar; herkesin yeri geldiğinde hata yapabileceğini ve bugün talihsizlik olarak tanımlayabileceğimiz bir durumun yarın şans olarak algılanabileceğini çok iyi bilirler.

5. Mutluluk ve güveni başkalarında aramazlar

Duygusal zekası yüksek kişiler, iç huzuru ve mutluluğu başkalarında aramak yerine, hayatın her boyutunda kendilerine yetmeyi hedeflerler. Çünkü mutluluk için sırtlarını başkalarına dayayanların hayal kırıklığı yaşayacaklarını ve umutsuzluğa düşeceklerini çok iyi bilirler. Özgüvenlerini geliştirmek için başkalarından onay beklemez, sevdikleri hobiler edinir ve kendi başarılarından güç alırlar.

6. Negatif düşüncelerin içinde boğulmazlar

Olumsuzluğun dört bir yanımızı sardığı zor bir zamanda yaşıyoruz. Hayatın her alanında kendimizi başkalarıyla karşılaştırıyor ve karşılaştırılıyoruz. İç sesimiz eleştirmen gibi çalışıyor adeta! Duygusal zekası yüksek kişilerin farkı, olumsuz düşüncelere kendilerini kaptırıp hayatı kendilerine zehir etmemeleri.

7. Geçmişe takılıp kalmazlar

Devamlı geçmişlerini anan insanlar, pişmanlık veya geçmişe özlem gibi duygular nedeniyle ruhsal anlamda kendilerini yıpratır durur. Oysa duygusal zekası yüksek kişiler, geçmişlerinden ders alarak ilerlemenin peşindedir. Geçmişlerinde kiminle, ne yaşadıklarına takılıp kalmaz; tecrübelerini, hayatlarının bundan sonraki kısmına güç katacak şekilde değerlendirirler.

http://woisio.com/en/life-and-love

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.