Muhsin Yazıcı

Öğrencilere Öneriler

Öğrencilere Öneriler

PROGRAMINIZ HAZIRLAYIN: Unutmayın, başarılı bir insan, belirlediği amaçlarına belirli zaman dilimi içinde ulaşmış kişidir. Unutmayın, kendinize güvenmek başarılı olmanın birinci anahtarıdır. Belirli bir amacı olan öğrencinin muhakkak saatlik, günlük, haftalık ve aylık planlar yapması çok önemlidir.

Unutmayın, hayatta başarıya ulaşmış bütün insanlar, amaçlarını saptamış ve bu amaçlara yönelik bir plan yapmış olanlar arasından çıkar.

ÇALIŞMA SÜRELERİNİN PLANLANMASI:

1.    Çalışma planınızı yaparken hangi derse ne hangi saatte çalışacağınızı kararlaştırmış olmalısınız. Bu kararlaştırmada kendiniz için derslerin kolaylık ve zorluk derecesini dikkate alın. Zor dersleri en iyi anlayabileceğiniz saatlere koyun.

2.    Her öğrenci için “ en iyi anlayabileceğiniz saatler” farklı olmakla birlikte en etkili öğrenme zamanı sabah ve sabahın erken saatleridir.

3.    Çalışmak için ayıracağınız saatleri belirlerken dersin sınıfta işlendiği gün ve zamana yakın olmasına dikkat edin.

4.    Çalışma planınızı yaparken, çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca her zaman günün aynı saatlerine yerleştiriniz. Bu sizin o saatlerde çalışmaya hazırlanmanıza , o saatlerde çalışma isteği duymanıza neden olacaktır.

5.    Yemeklerden hemen sonra çalışmaya başlamamak gerekir. Yemekten sonra yarım saat kadar ara vererek başlamak daha etkili bir çalışmaortamı sağlamaktadır.

ÇOK ÇALIŞMAYIN , ETKİLİ VE VERİMLİ ÇALIŞIN :

1.       “ Çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak” kavramı artık yerini verimli ve etkili çalışmaya terk etmiştir.

2.       Belirli bir amacı olan öğrenci ise bunu ene verimli şekilde kullanması gerekir.

3.       Verimli çalışmada muhakkak eğlenmeye,dinlenmeye,aileye,hobiye daima yer vardır.

4.       Unutmayın, plansız, programsız saatlerce çalışmaktan bir saatlik planlı çalışma daha çok etkilidir.

5.       En iyi çalışma biçimi ara verilerek yapılan çalışmadır. Çalışmaya ara verme ve dinlenme uzunluğu çalışılan derse göre değişmekle birlikte 45-50  dakikalık bir çalışmadan sonra 10 dakikalık bir dinlenme süresi ayırmak yeterlidir.

6.       Dinlenme aralığında televizyon,gazete,arkadaş sohbetleri gibi çalışmaya dönmeyi zorlaştırıcı faaliyetlere yönelmemek gerekir.

7.       Bir dersi çalıştıktan sonra bu derse yakın özellikteki başka bir dersi çalışmak sakıncalıdır. İki tane okunarak öğrenilmesi gereken dersi ard arda çalışmak yerine araya yazılarak,deneyerek,çizilerek çalışabilecek bir ders koymak daha uygundur.

UYGUN ÇALIŞMA ORTAMINI OLUŞTURUN :

1.       Çalışmaya başlamadan önce ilk koşul kendinize uygun bir çalışma ortamı oluşturmanızdır.

2.       Bunun için öncelikle bir çalışma odası ve masaya ihtiyacınız vardır. Çalışma odanızın çalışmadan önce iyi havalandırılmış ve düzenli olmasına özen gösteriniz.

3.       Çalışma sandalyenizi çok rahat ya da çok sert olarak seçmeyin. Çok rahat bir sandalye veya koltuk rahatlayıp gevşemenize yol açabileceği gibi,sert bir sandalyede çalışmak için sizi rahatsız edecektir. Özellikle gelişim çağı öncesinde çok önem vermeniz gereken bir konu da masa ve sandalyenizin boylarının orantılı olmasıdır.

4.       Ders çalışırken  müzik dinlemek ve televizyon seyretmek sakıncalıdır. Bu tür yanlışlar zihninizin dağılmasına yol açabilir.

5.       Kendinize ait bir çalışma ortamına sahip değilseniz, o zaman kendinize ait bir çalışma köşesi oluşturun. Evde uygun bulduğunuz bir masayı çalışmanız için düzenleyeniz.

6.       Masanızda sadece çalışmanızla ilgili malzemeleri bulundurun. Çalışmaya başlamadan önce her şeyi hazırlayın ki sürekli oturup kalkmaktan motivasyonunuz bozulmasın.

7.       Son olarak çalışma masanızı sadece ders çalışmak için kullanın. Böylelikle masanızın başına oturduğunuzda kendinizi çalışmaya daha hazır hissedersiniz.

8.       Tüm bu koşulları hazırladıysanız artık çalışmaya başlayabilirsiniz.

DERS ÇALIŞIRKEN ZİHNİNİZİN DAĞILMASINI ÖNLEYİN :

1.       Bunun için odanız ya da mekanınızda ki ilginizi dağıtıcı resim,çıkartma,poster gibi malzemeleri çıkartın. Bu tip malzemeler, hayale dalmanızı kolaylaştıran,motivasyonunuzu düşüren etkiye sahiptir.

2.   Yatarak çalışmayın. Öğrenmenin olabilmesi için vücudun anatomik olarak belli bir gerginliğe ulaşması gerekir. Böylece öğrenmek için gerekli dikkatin ön şartı olan uyanıklık sağlanmış olur. Uzanarak ya da yatarak ders çalışma öğrenmeyi engelleyecek derecede gevşemeye yol açar.

3.    Ders çalışmayı engelleyen sebeplerden biride telefondur. Eğer bir arkadaşınız aramanız gerekiyorsa, bunu ders çalışma saatinizin dışında yapmaya özen gösteriniz. Eğer bir arkadaşınız ders çalışırken siz arıyorsa ve konuşmayı uzun tutuyorsa ona, kendisini daha sonra bir dinlenme aralığında arayacağınızı söyleyin.

4.    Ders çalışma sırasında bir şeyler yemek ya da içmek için masadan kalkılması da ilgi dağıtıcı etmendir. Bu tip isteklerinizi erteleyin ve bunları ders aralığında kendinize ödül olarak verin.

5.    Ders çalışırken hayallere kapılıyor ya da endişeleniyorsanız bunların çalışmanızı ya da başarınızı olumlu yönde değil,olumsuz yönde etkileyeceğini  kendinize hatırlatınız.

ZAMANI DİKKATLİ KULLANIN :

   Televizyon zamanı kullanma konusunda en büyük düşmandır.

1.      Günlük Televizyon  programlarını okuyarak en çok ilginizi çeken programları belirleyiniz.

2.      Televizyonu yalnızca o program başladığında açın,bitince de kapatın. Eğer kapatma konusunda zorlanıyorsanız bir çalar saati programın bitiş saatine göre çalması için kurun.

3.       Televizyonda ilginizi çeken programın bir bölümünü ise ayakta durarak seyredin ve bitince hemen televizyonun yanından uzaklaşın.

4.       Zamanı kötü kullandığımız durumlardan birisi de telefon görüşmeleridir. Telefon görüşmelerimiz için önceden bir zaman belirleyerek bütün konuşmalarını bir arada yapın. Telefon görüşmelerinizi gereksiz yere uzun tutmamaya özen gösterin. Ders anınızda telefonla rahatsız edilmek istemiyorsanız telefonun fişini çekiniz.

5.       Otobüs,tren vapur gibi araçlarda zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için cebe sığacak kadar küçük kartlara dersle ilgili notlar yazıp koyabilirsiniz. Araba ile bir yerden başka bir yere gidiyorsanız ya da evde iş yapıyorsanız daha önceden banda kaydettiğiniz ders notlarını dinleyerek zamanı değerlendiriniz.

6.       Son olarak eve habersiz gelip ders çalışma programınızı bozan misafirlerle biraz ilgilendikten sonra odanıza çekilin Rahatsız ediliyorsanız hayır demekten çekinmeyin.

HANGİ DERSİ NASIL ÇALIŞACAĞINIZI BİLİN :

TÜRKÇE DERSİNİ NASIL ÇALIŞALIM :

1.       Türkçe dersi bir birikim işidir. Türkçe öğrenmek eğitim ve öğretimin bütünleşmesinde doruğa çıkan bir etkinliktir. Bu nedenle anadilimizin kurallarını iyi bilmeliyiz.

2.    Bu kuralları pekiştirmek için bol bol okumalı ve yazmalıyız. Bunun için Türk edebiyatının güzel örneklerinden yararlanmalısınız. En önemlisi de yazmalısınız. Elbette herkes şair ya da yazar olamaz. Ama herkesin bir güncesi olmalıdır. Doğru düşünmeyi ve onu aktarabilmeyi sağlayarakbu uğraş bize yetkinlik kazandırır.

3.       Anlayamadığımız ya da bilmediğimiz her konuda sık sık sözlüğe yazım kılavuzuna başvurmalıyız.

4.       Türkçe dersi ile ilgili geçmiş yıllarda çıkmış olan soruları mutlaka çözünüz.

5.       Soru kitaplarınızda ki çözemediğiniz soruları muhakkak öğretmeninize sorunuz.

6.       Sözcükler,deyimler,atasözleri ve özlü sözler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Konuşmalarınızda bunlardan örneklere yer vermelisiniz.

7.       Dilbilgisi ve edebiyat konuları bilgiye dayalıdır. Bu nedenle sık sık tekrar etmelisiniz.

8.       Türkçe sorularında soru köklerine dikkat emelisiniz.

9.       Olumsuz sorularda olumsuzluk anlatan sözcüğün altı çizili olsa bile tekrar çizerek okumalısınız.

10.    Paragraf soruları özel bilgi ya da formül gerektirmez, okuduğunu anlamaya dayalıdır. Bu tür sorularda öncelikle soru kökleri okunmalıdır.

11.    Anlatım sonlarında sorulan sözcük,seçeneklerde ki ilgili sözcüklerle yer değiştirilerek okunmalıdır. Uygun seçenek okuma sırasında belirecektir.

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİ NASIL ÇALIŞALIM :

1.       İşlenecek konuyu en az bir kere okumuş olarak sınıfa gelirseniz konuya yabancı olmaz, derse aktif olarak katılabilirsiniz.

2.   Sosyal bilgiler sözel bir ders olmasından dolayı bol bol  tekrar etmeyi gerektirir. Öğrenci derse ilgisini canlı tutmak zorundadır.

3.   Öğrenci öğretmenin anlattığı önemli noktaları not etmelidir.

Bunun için karalama not defteri tutarak, bu bilgileri daha sonra evde temize geçirmelidir. Bu yöntem öğrencinin edindiği izlenimleri katması ve aynı zamanda tekrar zorunluluğunu getirdiği için yararlıdır.

4.    Ders çalışırken yazma yöntemi denenmelidir. 

Ancak bu konunun aynen bir kağıda geçirilmesi değil sadece önemli başlıkları ve cümleleri yazma anlamındadır.

5.    Sosyal bilgiler dersi birbiriyle bağlantılı konuları içerir.

Örneğin Osmanlı İmparatorluğu’ nun  kuruluş ve yükselme dönemini,çöküş döneminden bağımsız düşünemezsiniz. Dolayısıyla sosyal bilgiler dersinde olaylar arasında bir bağlantı neden-sonuç ilişkisi kurmak konuları anlamak ve akıcılık açısından önemlidir.

6.    Sosyal bilgiler dersini çalışırken atlas,tarih atlası, küre vs. gibi ders araç-gereçleri kullanmak gerekir. Öğrenci öğrenme olayını görsel olarak da desteklediği için öğrenme daha kolay ve kalıcı olacaktır.

MATEMATİK  DERSİNİ NASIL ÇALIŞALIM:

1.       Öncelikle matematik dersinin ilgi gösterildiği sürece hiç de zor olmayan zevkli  bir ders olduğuna inanmalısınız.

2.   Dersleri hiç aksatmamalı  ve büyük ilgi ile dinlemelisiniz.

3.    Derste anlatılanları not almalısınız ve anlatılanları günü gününe tekrar etmelisiniz.

4.    Sınıfta çözülen soruları evde tekrar çözmelisiniz.

5.    Bazı test kitapları yani Liselere hazırlık test kitapları müfredat dışı sorular ve test tekniğine uymayan sorular basmaktadırlar. Asıl olan Milli Eğitim Bakanlığı müfredatıdır. Konulara hâkim olduğunuza inandığınız halde bu kitaplardaki bazı soruları çözemiyorsanız moraliniz bozmayın ve o kitaptan soru çözmeyi bırakınız.

6.   Geçmiş yılların Giriş sınav sorularını mutlaka  çözün. Hangi konudan hangi bilginin nasıl sorulduğuna dikkat edin.

7.   Öğretmeninizin verdiği soru kitapçıklarını muhakkak çözün.

8.    Konular ilerledikçe eski konuların unutulmaması için konuları ve sınav sorularını tekrar gözden geçiriniz.

9.     Bir konu içindeki bilgileri başka bir konuda soruyu çözerken kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle matematik kültürünüzü bir bütün olarak kullanınız.

 FEN BİLGİSİ DERSİNİ NASIL ÇALIŞALIM:

1.       Sınıfta konu anlatımı sırasında öğretmeni dikkatle izlemeniz gerekir. Çünkü konular birbiriyle bağlantılıdır ve bir konunun anlaşılması diğer konularında anlaşılmasına neden olur.

2.   Konuları kesinlikle ezberlemeye çalışmadan “Resimleme Metodu” nu uygulayarak öğrenmeye çalışınız.  Resimleme metodu; verilen doğru bilgileri zihinde canlandırma yöntemidir.

3.   Sınıfta anlatılan konularla ilgili kitabınızdaki soruları da resimleme metodunu deneyerek cevaplamaya çalışın. Soruların doğru seçenekleri ile diğer seçeneklerle ilgili dipnotları düşerek konunun daha da pekiştirilmesini sağlayınız. Sınıfta yapılan bu açıklamada özellikle yapamadığınız soruların cevaplarını dikkatle dinleyiniz.

4.   Yeterli zaman ayırabiliyorsan, fen bilgisi ders kitabını inceleyerek gerekli bilgi motivesi saplayın.

5.    Bol veyerinde tekrarın gerekliğini unutmayın. Sosyal bilgiler ve matematik dersi için verilen kurallar fen bilgisi dersi içinde geçerlidir.Gerekli bilgi pekiştirmesi sağlandıktan sonra konu ile ilgili test soruları çözülürken süre tutularak hızlanmaya çalışmalı ve kazanılan tempoyu deneme sınavlarında sınamalısınız.

SINAVLARDA BAŞARILI OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ  İPUÇLARINDAN YARARLAN :

1.Bir bölüme başlamadan önce o bölümü hızla gözden geçirin. Böylece soru kalıplarını görmüş olur ve rahat hareket edersiniz.

2.   Hızlı ve doğru cevaplama arasında bir denge kurun.

Soruların hepsini cevaplayacağım diye hızlı gitmek yanlış yapma olasılığınız artırır.

3.    Bir soruya takılıp kalmayın

Bir soruyu belli bir süre geçtiği halde yapamıyorsanız o soruyu bırakıp başka soruya geçin. Ama soru için her zaman yeterli zaman bırakın.

4.    Bir soruyu çok zaman gerektiği ve karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın. 

Üzerinde çok uğraşmak gereken soruları atlarsanız bir süre sonra çok az soru cevaplandırdığınızı görürsünüz.  Ancak kavramları yerinde kullanırsanız karmaşık soruların çok basit olduğunu görürsünüz.

5.   Yanınızda bir saat bulundurun saati sınav süresine ayarlayın. 

Kendi saatinizle zamanın geçişini daha iyi kontrol edersiniz. Sorular için süre verip o süre içinde çözmeye çalışırsınız.

6.   Zihninizin dağılmasını önleyin.

Eğer sorular arasında vaktiniz varsa zihninizi kısa süre dinlendirin.  Camdan dışarı bakmak ve sınıf içinde göz gezdirmek gibi durumdaysanız kesinlikle zihniniz yorulmuştur. Bu durumda  kalemi bırakın gözlerinizi kapatın ve şakaklarınızı ovarak rahatlayın. Veya başka bir dinlenme egzersizi yaparak rahatlayın. En fazla 15 sn yeter.

7.   Geçen zamanla aşırı ilgilenmeyin.

Zaman kavramına kendinizi fazla kaptırmayın sık sık saatinize bakmayın. Belli aralarda bakarsanız temponuzu hızlandırır veya yavaşlatırsınız.

TEST SINAVLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

8.       Test sınavlarında sorulan soruya cevap olmayacak seçenekleri çizerek eleyin.

Geriye kalan seçeneklerden doğruyu bulma ihtimaliniz artacaktır.

9.       Tahmin etmeniz gerekirse hızlı tahminde bulunun ve fikrinizi değiştirmeyin.

İki seçenek arasında doğru cevap olması yönünde bir fark göremiyorsanız, o zaman tahminde bulunacaksınız. İlk tahminler her zaman için ikinci tahminlerden doğru çıkar. Ancak sorunun kesin cevabını bulduysanız tabi ki cevabınız da değişiklik yapacaksınız.

10.    Üç doğru cevabın aynı seçeneği temsil eden harfte toplandığı görülebilir ama dört ve beş olması çok zor bir ihtimaldir.

Eğer cevap kağıdınızda 4 ve ya daha fazla cevabın aynı seçenekte toplandığını görürseniz, o diziyle ilgili cevaplarınızı gözden geçirin,büyük ihtimalle en az birinin yanlış olduğunu göreceksiniz.

11.    Cevabınızı cevap kağıdına gruplar halinde kotlayın.  

Soru kitapçığından her sorunun ayrı okunup, doğru cevabı bulduktan sonra,cevap kağıdına kotlanması ciddi bir zaman kaybıdır. Ayrıca dikkatinizin yoğunlaşmasına engeldir. Bunun için sayfadaki soruları önce kitapçığın üzerine işaretleyin. Sayfadaki sorular bitince bunları cevap kağıtlarına dikkatlice kotlayın. Kotlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme aralığı olarak ta kullanılabilir.

12.     Özel bir kotlama sistemi geliştirerek soru kitapçığı üzerinde işaretleyin:

  1.       Doğru cevabı daire içine alın ( 0 )

  2.       Kesinlikle doğru olmayacak seçenek üzerine ( X) işareti koyun.

  3.       Cevabınızı değiştiriyorsanız ilk dairenin içini karalayın ve yeni seçeneği daire içine alın ( 0 )

  4.       Atlanan sorunun sayısının yanına ( ? ) işareti koyun.

  5.       Tekrar gözden geçirilecek soru sayısını daire içine alın. ( 0)

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.