Muhsin Yazıcı

Laiklik ve felsefe buluşuyor

Laiklik ve felsefe buluşuyor

Felsefe Okulu’nda bu sene laiklik konuşulacak. Kavram bilgi, ahlak, siyaset ve din felsefesi açısından ele alınacak.

Üniversite içinden ve dışından herkese açık olan felsefe okulu programı kapsamında yapılacak seminerlerde ‘Felsefe ve Laiklik’ konuşulacak. Işık Üniversitesi Felsefe Okulu IV seminerlerinde, laiklik ilkesinin felsefi temelleri, bilgi, ahlak, siyaset ve din felsefesi açısından irdelenecek.

Laiklik ilkesinin önemi ve değeri üzerinde durulacak. Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde, Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in koordinatörlüğünde düzenlenen Felsefe Okulu’nun dördüncüsü, 10 Mart – 31 Mart tarihlerinde yapılacak. Felsefe Okulu IV’ün seminerleri, Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen tarafından, Cuma günleri saat 18:30-20:30 arasında, İstanbul-Nişantaşı’nda, Feyziye Mektepleri Vakfı Sacit Öncel Salonu’nda verilecek.

Önemli sorular yanıtlanacak

Laiklik kavramının tanımı ne? Farklı laiklik tanımları var mı? Laiklik ilkesinin farklı dönemlerdeki, bölgelerdeki, farklı uygulamaları neler? Din ve devlet, din ve siyaset, din ve hukuk, din ve eğitim işlerinin ayrılması ve bu koşulla dini inanç ve ibadet özgürlüğünün güvence altına alınması ne anlama geliyor ve neden önemli? Epistemoloji, Din Felsefesi, Etik ve Siyaset Felsefesi açısından dinle ilgili konular nasıl ele alınıyor? Dinin sınırları neler? Laiklik ilkesinin felsefi-tarihsel gelişimi nasıl meydana geldi? Demokrasi ile laiklik ilkesi arasında nasıl bir bağlantı bulunuyor? Teokrasiden demokrasiye geçiş aşamasında laiklik nasıl bir rol oynuyor? Bu ilkenin toplumsal uzlaşmanın sağlanmasındaki rolü ve önemi ne? gibi sorular seminerlerde, Türkiye’de günümüzde yaşamsal öneme sahip olan sorulara felsefi kuramlar bağlamında yanıtlar aranacak. Her seminer 2 saat sürecek.   

Eğitim tarihleri ise şöyle:

1. hafta 10 Mart
2. hafta 17 Mart
3. hafta 24 Mart
4. hafta 31 Mart

Serda ÖZÇELİK / 25 Şubat 2017

http://www.hurriyet.com.tr/laiklik-ve-felsefe-bulusuyor-40377511

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.