Muhsin Yazıcı

Uzun Süre Tablet ve Telefonlarla Vakit Geçiren Çocuklarda Hangi Davranış Bozuklukları Meydana Geliyo

Uzun Süre Tablet ve Telefonlarla Vakit Geçiren Çocuklarda Hangi Davranış Bozuklukları Meydana Geliyor?

BBC Sağlık ve bilim muhabiri James Gallagher’in yaptığı bir habere göre dokunmatik ekranlı tablet/telefonlarla vakit geçiren bebek ve çocukların daha az uyuduğu ortaya çıktı!

Fazladan tablet ya da telefon başında geçirdikleri 1 saat 15 dakika daha az uyumalarına neden oluyor!

Scienticif Reports adlı sağlık dergisinde yer alan araştırmaya göre, çocukların tablet ve telefon başında geçirdikleri her bir saat, 15 dakika daha az uyumalarına yol açıyor. Bu da gün içinde daha huzursuz oldukları ve iletişim sorunu çektiklerini ortaya koyuyor.

715 çocuk ve aileleriyle çalışmalar yapıldı…

Londra Üniversitesi’nin kolejlerinden birisinde üç yaş altı 715 çocuk ve bu çocukların ebeveynleriyle bir anket çalışması yapılmış. Yapılan bu çalışmada çalışmaya dahil olan çocukların anne ve babalarına “çocuklarının akıllı telefonlarla nasıl oynadığı ve uyku düzenleri” soruldu.

Sonuçlar ise şaşırtıcı!

Sonuçlara göre, ankette yer alan çocukların yüzde 75’i her gün dokunmatik ekranlı bir cihaz kullanıyor birlikte dokunmatik ekranlı cihaz kullanan çocukların gece daha az, gündüz ise daha çok uyudukları öğrenildi.

Tabletler yasaklanmalı mı?

Dr. Smith çocuklara dokunmatik ekranlı cihazlar verilip verilmemesi konusunda ise “Bu şu anda tartışmalı bir konu. Bilim bu alanda daha çok yeni. Gerçekten teknolojinin gerisinde kalıyoruz ve bu tür tavsiyelerde bulunmak için çok erken” dedi.

Motor becerilerini de olumlu yönde etkiliyor

Ancak dokunmatik ekran kullanımının artıları da yok değil. Erken yaşta dokunmatik ekran teknolojisiyle tanışan küçük çocukların motor yetenekleri daha çabuk gelişiyor. Yapılan araştırmada, sadece izlemek yerine dokunarak da aktif bir şekilde dokunmatik ekran kullanan çocukların motor yetenek gelişimini hızlandırdığı sonucuna da vardı.

Kaynak: bbc.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.