Muhsin Yazıcı

Dünyanın dört bir yanındaki annelerin en acayip çocuk yetiştirme yöntemleri

Dünyanın dört bir yanındaki annelerin en acayip çocuk yetiştirme yöntemleri

Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerin kendine özgü çocuk yetiştirme biçimleri var ama bir şey asla değişmiyor: Bütün anneler, çocukları için her zaman en iyisini istiyorlar. Mola’da, ebeveynlik konusunda farklı geleneklerin yaşatıldığı ülkeleri göstermek istiyoruz.

  • Moritanya ebeveynleri çocuklarının suratlarına tükürür

Moritanya’daki Wolof halkı, tükürüklerinin çocuklarını koruyacağını düşünür. Bu nedenle çocuğu kutsamak için yeni doğan bebeklerin yüzüne tükürürler. Babalar ise bebeklerin kulaklarına tükürür ve kutsal bir hayat yaşamak için tükürüklerini başlarına kadar yayarlar.

  • Norveçliler sıfırın altındaki soğukluklarda çocukları sokakta bırakır

İskandinav ülkelerindeki ebeveynler, sıcak bir içkinin veya şömine başındaki öğle yemeğinin keyfini çıkartırken, yürümeye başlayan çocuklarını soğuk bir kış gününde bile restoranların dışında, pusetlerinde bırakırlar. Dondurucu temiz havanın, çocukları hastalıklara karşı daha dirençli ve sağlam tuttuğu düşünürler.

  • Kenyalı anneler bebeklerinin gözlerine bakmaz

Kenya’daki Kisii kadınları, çocuklarıyla ilgilenseler de, bebekleri heyecanlandıklarında gözlerini başka yöne çevirirler. Bir çocuğa fazla dikkat istememeyi öğretme yolları budur.

  • Vietnamlı ebeveynler, çocuklarını tuvalet konusunda ıslık çalarak eğitir

Vietnamlı çocukların çişleri geldiğinde, anneleri ıslık çalar. Çocuklar bu sesi çişle ilişkilendirir ve kendiliğinden tuvalete gitmeyi öğrenirler.

  • Maya ebeveynleri bebeklerini buz gibi suda yıkar

Maya çocuklarının çoğu, uyumadan önce anne-babaları tarafından buz gibi soğuk suda yıkanırlar. Onları kavurucu sıcaktan korumak ve sağlıklı tutmak için yapılan bir şeydir bu…

  • Finlandiyalı bebekler karton kutularda uyur

Finlandiya’daki annelere doğum yaptıklarında, geleneksel aksesuarlarla donatılmış bir kutu hediye edilir. İçinde ince bir şilte dahil bazı öğeler içeren bu kutulara ‘ebeveynlik seti’ denir ve yeni doğan çocuğun ilk yatağı olarak kullanılır.

  • Japon çocuklar diyet yapar

Japon ebeveynler ve okul kantinleri, çocukların günlük yemeklerinin içeriklerine çok dikkat ederler. Son derece besleyici gıdalardan oluşan küçük porsiyonları içeren bitki temelli bir beslenmeyi izlerler ve asla porsiyonlarını bitirmelerine izin vermezler.

  • Danimarkalı çocuklar emziklerini ağaca asar

Danimarka’da çocuklar üç yaşına girip emme alışkanlığını bıraktığında, emziklerini özel bir ağacın dalına asarlar.

  • Ermeni bebekler gelecekteki mesleklerini erken yaşta seçer

Bir ritüelin parçası olarak, Ermeni anneler ilk dişleri çıktığında bebeklerinin önünde birkaç obje koyar. İlgi duydukları ilk objeyi seçeceklerine ve bu objenin gelecekteki mesleklerini göstereceğine inanırlar. Örneğin çocuk kitabı seçerse akademisyen olabilir, parayı seçerse bankacı veya bir bıçağa yönelirse doktor olabileceğini gösterir.

http://www.milliyet.com.tr/mola-galeri/dunyanin-dort-bir-yanindaki-annelerin-en-acayip-cocuk-yetistirme-yontemleri

www.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.