Muhsin Yazıcı

Bir türlü ezberciliği aşamıyoruz

Bir türlü ezberciliği aşamıyoruz

Akademik eğitim. Mevcut okul sistemimizin büyük bir bölümü onun etrafında dönse de, akademik eğitim çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılama konusunda “acıklı” bir şekilde yetersiz kalır. Dürüst olmak gerekirse, akademik eğitim sistemimize gereğinden fazla değer verildiğini ancak bunun çok sayıda çocuğa zarar verdiğini düşünüyorum.

Sakın beni yanlış anlamayın. Çocuklarımız okumayı ya da matematiği ya da diğer değerli becerileri öğrenmemeliler demiyorum elbette. Ancak çocuklarımızın okul gününün ana odağı neredeyse sadece dersin içeriği olurken, bu içeriğin neden önemli olduğu ile pek fazla ilgilenilmez.

Öğrencilerin dinledikleri dersler de genellikle ya sıkıcıdır ya da kendi hayatlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Ve kendi deneyimlerimden yol çıkarak söyleyebilirim ki, dersin içeriği genellikle ezberlenir, sınav sırasında ezberlenenler su yüzüne çıkarılır ve sonra da hızlıca unutulur. Ancak bunun da ötesinde, genellikle tek bir doğru cevap vardır ve bu da genellikle çocuklarda hata yapma korkusunun oluşmasına sebep olur.

www.muhsinyazici.com

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.