Muhsin Yazıcı

Akran zorbalığına dikkat!

Akran zorbalığına dikkat!

Çocukluk çağında maruz kalınan zorbalık, uzun vadede fiziksel ve psikolojik ciddi sonuçlar doğuruyor.

ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh Üniversitesi’nde çocukluk çağında uygulanan ya da maruz kalınan zorbalığın, yetişkinlik dönemindeki etkilerini incelemek üzere bir araştırma başlatıldı.

Araştırma kapsamında, 30’lu yaşlardaki 300 erkeğin 5-7 yaş aralığını kapsayan birinci sınıf dönemleri incelendi.

Araştırmanın sonuçları, Psikolojik Bilim Vakfı tarafından çıkarılan ‘Psychological Science’ adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, çocukluğunda zorbalık ya da fiziksel şiddete maruz kalan ya da uygulayan kişilerin , yetişkinlik döneminde kardiyovasküler sağlık sorunlarının görülme riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.

Çocukluk çağında zorbalık yapanların 20 sene sonraki yetişkinlik dönemlerinde sigara ve uyuşturucu madde kullanımına daha meyilli oldukları, stresli koşullarda yaşadıkları, agresif ve saldırgan tutumlar sergiledikleri gözlemlendi.

Öte yandan, çocukken zorbalığa maruz kalanların ise yetişkinlik döneminde finansal açıdan zorluklar yaşadıkları, kendilerine haksız davranıldığına inandıkları ve geleceğe dair daha karamsar oldukları anlaşıldı.

Araştırmacılar; stres, öfke ve saldırganlığın kardiyovasküler rahatsızlıklarını tetiklediğini belirterek, çocukluk çağında hem zorbalık yapanların hem de zorbalığa maruz kalanların ileriki yıllarda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin çok yüksek olduğunu açıkladı.

Araştırmayı yürüten Karen A. Matthews, “Çocukken zorbalık yapanlar yetişkinlik döneminde hâlâ saldırgan tutumlar sergilerken; zorbalığa maruz kalanlar ise hâlâ kendilerine hiç adil davranılmadığını düşünüyor. Her iki grup da yetişkin döneminde büyük streslerle mücadele etmesi, çocukluk döneminde karşılaşılan zorbalığın uzun dönemli etkileri olduğunu göstermektedir” dedi.

1987-1988 yıllarında başlayan araştırma kapsamında Pittsburgh’ta yaşayan 500 civarında erkek çocuk gözlemlendi.

Araştırma kapsamında zorbalık uygulayan ya da zorbalığa maruz kalan çocuklardan, o çocukların ailelerinden ve öğretmenlerinden düzenli olarak toplanan veriler değerlendirildi.

500 katılımcıdan yaklaşık 300’ü, stres seviyeleri, sağlık durumları ve sosyoekonomik statüleri bakımından ankete tabi tutuldu.

Araştırmacılar, akran zorbalığı etkisinin siyahi ve beyaz insanlarda, yüksek gelirli ya da daha az gelirli kişilerde hemen hemen aynı olduğunu kaydetti.

Orijinal katılımcıların büyük bir kısmının araştırmanın yetişkinlik yıllarını kapsayan döneminde araştırmaya devam edemediğini belirten araştırmacılar, bu kişilerin ya öldürülmüş olduğunu ya da hapiste olduğunu belirtti.

Mathews, “Akran zorbalığının uzun vadedeki etkilerini ortaya koymak önemli. Bu konuda yapılan araştırmaların çoğu, zorbalığın zihin sağlığı üzerindeki etkileri üzerinde duruyordu. Biz, sağlık üzerindeki etkileri ve psikososyal risk faktörleri üzerinde durmak istedik” dedi. (INDEPENDENT)

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.