Muhsin Yazıcı

Hipokrat’ın araştırmalarını içeren 1500 yıllık el yazması bulundu

Mısır’daki Azize Katerina Manastırı’nda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında, ünlü Yunan Hekim Hipokrat’ın araştırmalarını içeren 1500 yıllık el yazması bulundu.

Sina yarımadasının güney ucunda, Sina Dağı’nın eteklerinde yer alan Azize Katerina Manastırı, dünyanın en eski Hıristiyan manastırlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu yapıda gerçekleştirilen son restorasyon çalışmaları sırasında, ünlü Yunan Hekim Hipokrat’ın bir araştırmasından elde edilmiş tıbbi bir reçete içeren 1500 yıllık el yazması ortaya çıkarıldı.

Arkeofili’nin aktardığına göre; keşif, Mısır Eski Eserler Bakanı Dr. Khaled El-Enany’nin Yunanistan Telekomünikasyon Bakanı Nikos Pappas’ı ağırladığı bir tören esnasında basına duyruldu. Keşişler tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve belgeleme çalışmaları sırasında yeniden keşfedilen el yazması, yüzlerce yıl manastır kütüphanesinde saklı kalmıştı. Eseri, Palmest olarak bilinen 5. yüzyıla ait tıbbi bir el yazması olduğu açıklandı.

Deri üzerine yazılmış olan el yazması eserin iki katmanı da deşifre edilebilir durumda. Deri üretiminin yüksek maliyeti nedeniyle, el yazması üzerine yazılan ilk metin, bir süre sonra ikinci bir metin katmanına yer açmak amacıyla kısmen silinmiş. MS 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenmekte olan bu el yazması eserin içerisinde yer alan tıbbi metinlerin bir kısmının, ünlü Yunan hekim Hipokrat’ın bir araştırmasıyla ilgili olduğu görülüyor.

Keşfedilen el yazmasının üzerinde üç farklı tıbbi metin daha bulunmakta ancak şimdilik bunların kökeni hakkında çok az şey biliniyor. El yazmasında bulunan metinlere tıbbi bitkilerin çizimleri de eşlik ediyor. El yazması üzerinde görünür olan ikinci metin katmanı ise dört büyük unsial el yazmasından biri olan ve Sina yazması olarak bilinen bir İncil metni.

Bu el yazmasının ötesinde Azize Katerina Manastırı, içerisinde antik eserlerin bulunduğu zengin kütüphanesi ile de biliniyor. Kütüphanede tarih, coğrafya, felsefe ve çeşitli alanlarda, tarihleri MS 4. yüzyıla kadar uzanan Arapça, Yunanca, Kıptice, Amharca, Ermenice ve Süryanice dillerinde yazılmış 600 el yazması eser bulunuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/783153/Hipokrat_in_arastirmalarini_iceren_1500_yillik_el_yazmasi_bulundu.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.