Muhsin Yazıcı

Eğitimde kalite düzeyi

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat tanıtım yazısında aynen şöyle yazıyor: “Günümüz eğitim anlayışı öğrencinin bilgi düzeyinin arttırılmasından ve değerlendirilmesinden ziyade bilginin birey için anlamlı ve yaşantısal hâle getirilmesi esasına odaklanmaktadır.” Ortaokulları ve liseleri sadece bir üst eğitim kurumuna hazırlıyan ve test çözen sistemden kurtarmadan bu yazdığını nasıl çözecek(?) sorusunun yanıtı yok…
Anne/babalar, öğretmenler, dershane mi okul mu(?) olduğu belli olmayan “Temel Liseler” testmatik anlayışına tutsak hale gelmişken yaşam becerisi nasıl kazandıracaklar?
Eğitim müfredatının bilimsel olarak yenilenmesi, fiziksel ortamların iyileştirilmesi, teknolojinin yaygınlaştırılması önemlidir. Ama eğitimde değişimin temel yapısı asla olamaz… Eğitimin en önemli ayağı, “eğiticinin eğitilmesi” sorunudur. Yani öğretmen kalitesidir.
Öğretmen yetiştiren “Eğitim Fakülteleri” yeterli düzeyde öğretmen yetiştirememekte, “Edebiyat Faülteleri’ne de öğretmenlik yolunun açılması kaliteyi daha da düşürmüştür. Alan ve mesleki bilgileri içselleştiremeyen kişilerin eğitimde başarıyı arttırmasını beklemek hayalden başka bir şey değildir. Öğretmen yetiştirme sistemimiz yamalı bohça gibi…
Okuma alışkanlığı kazandıramayan, çocuğun yeteneklerini keşfedecek altyapıdan ve anlayıştan uzak olan eğitim sistemimiz bir karmaşa içerisine el yordamıyla sorun çözmeye çalışıyoruz.
Muhsin YAZICI – Eğitimci

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.