Muhsin Yazıcı

Mutluluğunuzu etkileyen bilim onaylı 10 davranış

Daha mutlu bir insan olmak ve daha keyifli bir hayat yaşamak… Bunlar hepimizin istediği, fakat çoğu zaman tam olarak nasıl başaracağımızı bilemediğimiz şeyler. Öte yandan bu konuyla ilgili yapılan birçok psikolojik araştırma, yayımlanan birçok makale mevcut. Peki bu araştırmaların ortak noktaları ne?

  • Mutluluğunuzun kontrolünün sizde olduğunu bilin

Bilim, mutluluğun yüzde 50’sinin genetik etkenler, 10’unun çevresel etkenler ve kalan yüzde 40’ınınsa bireyin katılmayı tercih ettiği aktivitelerden oluştuğunu söylüyor. Dolayısıyla tercihleriniz, mutluluğunuzda önemli rol oynuyor.

  • Belirli aktiviteleri seçin

Çeşitli ‘mutluluk deneyleri’ gösteriyor ki, kişinin belirli aktiviteleri seçmesi mutluluğu için önemli bir etken. Bu yüzden her zaman denemeyi istediğiniz aktivitelere hayatınızda yer açmanız oldukça önemli.

·         Ne kadar kalabalık o kadar mutlu

Klişeleşmiş olabilir, ancak sevdiklerinizle yaptığınız aktiviteler veya geçirdiğiniz zaman, bilime göre sizi daha mutlu ediyor.

  • Egzersiz yapın

Araştırmalar egzersiz yapan insanların ortalama yüzde 20 daha mutlu olduğunu söylüyor. Egzersizin endorfin salgılanmasını sağladığı ve bunun da beyni daha mutlu yaptığı bir gerçek. Günde sadece 20 dakikalık bir yürüyüş bile ciddi farklılıklar yaratabiliyor.

  • Yeterince uyuyun

Uykusuzluk beyni olumsuz düşüncelere daha meyilli hale getiriyor. Bu noktada gün içindeki kısa şekerlemeler bile ruh halinize iyi gelebilir.

  • Etrafınızda pozitif insanlar bulundurun

Çünkü mutluluk bulaşıcıdır. Araştırmalar, hayat arkadaşınızın veya size yakın oturan yakın bir arkadaşınızın mutluluğunun sizi de daha mutlu bir insan yaptığını söylüyor. Neşeli bir ev arkadaşı veya komşu bile sizin de neşenizi artırabiliyor. Bu yüzden negatif insanlarla geçirdiğiniz zamanı kısıtlamaya özen gösterin.

  • Yeni alışkanlıklar edinin

Araştırmalar yeni alışkanlıklar edinmenin, beyni yeniden düzenlemek anlamına geldiğini belirtiyor. Dolayısıyla yeni pozitif alışkanlıkla edinmeniz, daha pozitif düşünen bir insan olmanızı sağlayacak ve genel mutluluğunuza olumlu yönde etki edecektir.

  • Yardım edin

Bu madde, özellikle iş ortamı için geçerli. İş arkadaşlarınıza yardım etmeniz, çalıştığınız ortamda daha olumlu bir havanın esmesini sağlayacaktır.

  • Cinsellik önemli

Araştırmalar, düzenli seks yapan insanların ortalama yüzde 44 daha mutlu olduğunu söylüyor.

  • Yeni güne heyecanla başlayın

Yukarıda sıraladığımız maddelerden herhangi birini hayata geçirmek, sabah uyandığınızda güne daha heyecanlı başlamanızı sağlayacaktır. Önünüzde sizi bekleyen pozitif deneyimlere odaklanın ve heyecanınızı asla kaybetmeyin.

http://www.uplifers.com/mutlulugunuzu-etkileyen

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.