Muhsin Yazıcı

Myanmar’daki katliamla ne kadar ilgiliyiz?

Yıllardır Myanmar’daki Müslümanlara Budist inancına bağlı hükumet ve din adamlarının baskı ve zulümlerini duyduk. Son üç beş aydır katliam düzeyine çıkan haberler daha sık gelmeye başladı.

04.09.2017 tarihi itibarı ile bölgeden haber geçen bir Türk gazetecisi ve yayın grubu var mı?

Yine o çok kızdıkları ve İslam düşmanı ilan ettikleri batı kadar ilgileniyor muyuz?

Vatikan’daki ayinin birinde Papa aynen şunları söylemiş: “Evet onlar Hıristiyan değil, onlar barış dolu insanlar, bizim kardeşlerimiz ve kız kardeşlerimiz” diyerek onlar için dua etti. Ve Batı basınında bizimkinden daha çok haber çıktığını biliyoruz.

Merak ettiğim ikinci bir özellik Myanmar Hükümeti, Müslümanlar için çalışan tüm siviltoplum kuruluşlarını teröre destek veriyorlar diye ağır şekilde suçlayınca, sivil yardım kuruluşlarının hemen hemen tamamı ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlar.

Ülkeyi yönetemeyince, sorunların altından kalkamayan iktidar ve devletlerin başvurduğu ilk çözüm yöntemi, kendilerine düşman yaratmak ve o düşman üzerinden içerideki temizliği yapmak. Bu klasik yola hemen hemen bütün ülke yönetimleri başvuruyor galiba… Myanmar Genelkurmay Başkanı General Min Aoung Hlaing bakın ne demiş? “Dünyadan gelen tepkilere rağmen operasyonun süreceğini ve askerlerin ‘terörizme’ karşı mücadele ettiğini, söyledi. Myanmarlı general, ‘Şu an yaşanan kriz İkinci Dünya Savaşı’nda halledilemeyen meselenin sonuçlarıdır’ Müslüman Arakanlıların Budist Myanmarlıları öldürüp evlerinden attıklarını” iddia etti. Ve katliam için gerekçe üretti. Bu tür gerekçeleri her ülkenin üretmesi mümkün. ABD, Irak için ürettiği yalanlar bunun en büyük örneğidir.

Öyle miting alanlarında “Eyyy Bangladeş Devleti, siz sığınmacıları alın biz parasını veririz” demekle dış siyaset olmaz. 04.09.2017 tarihi itibarıyla Bangladeş’e sığınan insan sayısı 90.000 geçince biz bu yükü kaldıramayız diye sınırlar kapatılmış.

Bugün itibarı ile Myanmar’daki durum, yeni bir soykırım ile karşı karşıyadır. Zor durumda kalan insanların inançlarından, etnik kökeninden yola çıkarak ilgi göstermek ya da ilgisiz kalmak günümüz insanına yakışmaz.

Şu ana kadar Yemen için yardım edin diyen Müsküman duydunuz mu? Duyamazsınız, çünkü oradaki Müslümanlar Sünni değil. Birileri için insanların katliama, baskıya uğraması önemli değil. Önemli olan kendisi gibi inanlara sahip çıkmak. Sorunun temelinde bu zihniyet yatıyor. Sadece kendine Müslümanlar…

Muhsin YAZICI – 04.09.2017

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.