Muhsin Yazıcı

Günün sorusu: Bebeğin cinsiyetini anne mi, baba mı belirler?

Bebeğin cinsiyetini annenin belirlediği sanılıyordu ancak yeni bir araştırmaya göre babanın sperm kalitesi de etkili oluyor.

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre çocuğun cinsiyetini belirlemede babanın sperm kalitesi çok büyük bir rol oynuyor. Daha önce yapılan bir araştırmada annenin daha önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştı ancak yeni araştırma sperm kalitesi yüksekliğinin, bebeğin cinsiyetine büyük oranda etki ettiğini gösterdi.

Araştırmanın yazarı ve konuşmacısı Dr. Aurelio Malo, babaların da cinsiyet belirleme konusunda anneler kadar etkili olduğunu söyledi. Araştırma sonucunda sperm kalitesi yüksekledikçe erkek çocuk olma ihtimalinin de yükseldiği ortaya çıktı.

Sperm kalitesi yüksek erkekler daha küçük çekirdekli sperm başı üretiyor. Küçük çekirdekler ise erkeğin daha yüksek oranda Y kromozomlu sperm üretmesini sağlıyor. Bu durumda erkek çocuk olma ihtimali yükseliyor.

Dr. Malo yaptığı açıklamada, “Anneler bebeğin cinsiyetini cinsel ilişkiden doğuma kadar çeşitli şekillerde etkileyebilir. Buna karşın erkekler sadece spermi kontrol edebilirler. Bu araştırma erkeklerin de bebeğin cinsiyetinde büyük bir rol oynadığını kanıtladı.” diye konuştu.
Duygu Bay / Pembe Nar Özel

http://www.milliyet.com.tr/bebegin-cinsiyetini-anne-mi-baba-pembenar-galeri-hamilelik-2517423/?PAGE=4

         

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.