Muhsin Yazıcı

OKS, SBS ve TEOG Derken…

TEOG sorunlu mu? Değişsin mi?

Evet sorunlu… Kesinlikle değişsin…

Açın toplumsal tartışmaya, en iyisi aransın ve bulunsun… Eğitimin bütün paydaşları düşüncelerini ortaya konsun. Günlerce, aylarca hatta gerekiyorsa yıllarca tartışalım. Alt yapısını oluşturduktan sonra değişiklik yapalım. Ben yaptım anlayışı kaos yaratır, yaratıyor. Geçmişte yapılan değişiklikler bunun en iyi örneğidir.

Sizce toplumsal bilinç ve demokrasi düzeyimiz, bu ülkede böyle bir tartışma ortamı açıkması düzeyinde mi? Ya da geçmişte hiç oldu mu?

Ülkenin güzide uzmanları dış kapının dış mandalları mı? Ne işleri var burada, gitsinler başka ülkelere danışmanlık versinler, anlamına gelen uygulamalar söz konusu. Bir kişi “ben istemiyorum” dedi ve ertesi gün haberi duyan kişiler koro halinde “biz de istemiyoruz o zaman” demeye başladılar.

Başlangıçta OKS adıyla uygulanan sınavlar, önce SBS, sonra da TEOG olarak anıldı.

Öncelikle sınav sistemlerinin çok değiştiği iddiasının yerinde bir değerlendirme olmadığını belirtmeliyim.

Çünkü uzun yıllardan beri sınav sisteminde köklü bir değişiklik yapılamamıştır. Hep birlikte bir soru soralım: Felsefesi ve temel yaklaşım tarzı, amacı ve yöntemi farklılaşmayan bir sistem değişmiş sayılır mı?

Adları ne olursa olsun, bu sınavların hepsinin yaklaşım tarzı, amacı ve yöntemi hep aynıdır: Öğrenciyi sadece test tekniğinin getirdiği sınavdaki başarısına göre seçer, sıralar ve yerleştirir. Sadece sınavın tarihini, kaçkere yapılacağını vb. önlemleri değişim diye sundular.

Ve geldik bugüne… Herkeste tek bir düşünce hakım…

Du bakalım ne olacak?

Muhsin YAZICI / 22.09.2017

         

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.