Muhsin Yazıcı

Kendi Şeytanlarını Yaratırlar

Kendi Şeytanlarını Yaratırlar

Otoriteye, baskıya yönelmiş tüm siyasal anlayışlar ve devlet yönetimlerin ortak özelliği: Başarısız olduklarında, başları sıkıştığında, sorumluluktan sıyrılmak için, sorumluluğu üzerine yıkacağı, küfredeceği, şeytan ilan edeceği düşmanlar yaratmaktır!

Bu durum, Hitler Almanya’sı, Stalin Rusya’sı, Musolini İtalya’sı, Franka İspanya’sı, bugünün Urban Macaristan’ı, Narendra Modi Hindistan’ı, Putin Rusya’sı, ve tüm şeriatla yönetilenler aynı yöntem ve taktiğe başvururlar. İçeri de ve dışarı da sürekli düşmanları vardır ve hala var… En ağır baskıyı yaparken, halkı savaşa sürüp perişan ederken bile haklı olduklarını ve halkı koruduklarını savunurlar. Baskıyı kuranlar kendilerini her koşulda ve her zaman haklı görürler.

Ve en küçük bir demokratik hakkı tanımayan  otoriter yönetimler Ortadoğu’da iktidarda. Demokratik haklarla en küçük bir ilintisi olmayan, bu yönde bir gelişme için en küçük bir umut taşımayan ülkeler grubu bölgeyi belirliyor. Krallar, sultanlar, emirler bölgenin hâkimi. Ve bu bölgeyi baskı ve zorba şekilde yönetenleri de üst akıl dedikleri güçler yönetmekte.

Üst akıl kim mi?

Kral artık çıplar şekilde dolaşıyor. BOP ve eşbaşkanlık sistemini kim kurmuş uygulamış ya da uyguluyorsa onlardır.

Ve Hitlerin ünlü sözü: Almanlar 2. Dünya Savaşı’nı kaybetmişlerdir. Sovyet Orduları Berlin’e dayandıklarında Hitler’in adamaları “artık yapacak birşey yok teslim olalım” derler. “Halk iyice perişan olacak” dediklerinde, Hitler, “onlar bizi seçtiler, tercihlerinin sonuçlarına katlanacaklardır” demiştir.

Halk, insanlık, eşitlik, hukuk onlar için içi boş kavramlardır.

Muhsin YAZICI

         

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.