Muhsin Yazıcı

Konsantrasyonu sağlayacak ipuçları

Konsantrasyonu sağlayacak ipuçları

Öğretmenler bir ders süreci boyunca öğrencilerin konsantrasyonunu uzun süreli olarak sağlamakta zorlanıyor. Yapılan bir araştırma dersin ilk ve son dakikalarının konsantrasyonu sağlamak için en ideal zaman olduğunu ortaya çıkarmış. İşte öğrencilerin derse konsantre olmasını sağlayacak ipuçları…

  1. Derse güncel videolar ile başlayın:

Günümüzde sosyal paylaşım sitesinde sıkça paylaşılan güncel videolarının öğrencilerin ilgisini çektiği ve dersle ilgili konularla bağlantı kurarak öğrenmelerini kolaylaştırdığı ortaya çıkmış. Bu yüzden öğretmenlere derste işleyecekleri konu ilgili kısa güncel videoları izletmesi önemle tavsiye ediliyor.

  1. Olumlu haberleri paylaşın:

Yapılan bir araştırma sonucu, bazı öğretmenlerin derse başlamadan önce öğrencileriyle sohbet ettiğini ve olumlu haberleri onlarla paylaşarak, derslerden daha verimli sonuçlar aldığını belirlemiş. Öğrencileriyle sohbet ederek onların düşüncelerini dile getirmesi derste de aktif olmalarını sağlıyor ve derse olan ilgileri de artıyor.

  1. Farklı konuları bir araya getirmeyi deneyin:

Öğrencilerin bir konuyu öğrenirken beraberinde başka konuları öğrenmeleri de mümkün. Örneğin tarih dersinde işlenen konuyu, bir şarkının hikayesiyle bağdaştırıp anlatmanız, öğrenilen yeni bilginin akılda kalmasına yardımcı olacak. Anlattığınız konuya göre güncel örneklerle ve farklı konularla birlikte dersi daha verimli hale getirin.

  1. Öğrendikleri bilgileri paylaşmalarını sağlayın:

Öğrenciler gün içinde birden fazla bilgi öğreniyor. Ancak kuşkusuz asıl önemli olan bu bilgilerin kalıcı hale gelmesini sağlamak. Her gün öğrencilerinizden gün içinde bir arkadaşlarından öğrendikleri yeni bilgiyi küçük bir kağıda not almalarını ve bir sonraki gün bunu sesli olarak okumalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencilerin aktif olması derse olan ilgilerini sürekli canlı tutacak.

Zeynep BALİÇ

http://www.milliyet.com.tr/konsantrasyonu-saglayacak-ipuclari-egitim-galeri-2531807/

         

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.