Muhsin Yazıcı

Çocuklara neden hayır dememek gerekir?

Çocuklara neden hayır dememek gerekir?

Çocuklar birçok şey ister. Yemek yememek, fazladan oyun oynamak, yalnızca çikolata atıştırmak veya süt içmeyi istememek gibi… Bu isteklerinden hangisine nasıl cevap vereceğiniz oldukça önemli. Çünkü bazen onlara verdiğiniz evet veya hayır yanıtı belli davranışların farkında olmadan alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. Peki çocuklara evet veya hayır demek yerine hangi yöntemleri uygulayabilirsiniz?

  1. Evden çıkarken giyecekleri konusunda sorun yaşıyorsanız: 

Evden çıkarken çocukların ne giyeceği konusunda anne ve babaların büyük bir kısmı sorun yaşıyor. Çocuklar genellikle serin havalarda kat kat giyinmekten hoşlanmıyor ve bu konuda sürekli sorun çıkarıyor. Hemen hemen her evde yaşanan bu problemin önüne geçmek için çocuğu zorlamak ve kesin olarak “hayır” demek yerine farklı bir yöntem deneyin. Kapıdan çıkana kadar yorum yapmayın, zaten hava durumunu fark edince kendilsi bu konuda önlem almak isteyip geri dönecek ve bir süre sonra bu durum alışkanlık haline gelecek.

  1. Çocuğunuz saçlarını kestirmek istiyorsa:

Özellikle kız çocukları belli dönemlerden itibaren saçlarıyla ilgili değişiklik yapmak istemeye başlıyor. Bu konuda kararı ona bırakın. Sizden alacakları hayır yanıtı muhtemelen onlar için geçerli olmayacak ve kendileri kesmek isteyecek. Bu yüzden çocuğunuz saçlarıyla ilgili değişiklik yapma isteğiyle geldiğinde çocuğunuzla birlikte oturup değerlendirin. Ortak bir karar alın.

  1. Eğer çocuğunuz yemek yerine abur cubur atıştırmak istiyorsa: 

Çocuklar genellikle hoşlanmadıkları bir yemek olduğu zaman yemek istemez, cips veya bisküvi gibi atıştırmalıklarla öğünü geçirmeyi tercih eder. Özellikle yemek konusunda buna bir kez izin verirseniz, bu davranışı alışkanlık haline getirmesine fırsat sağlayacağınızı unutmayın. Örneğin, biraz yedikten sonra istediği atıştırmalığı da yiyebileceğini söyleyin ve bunu uygulayın.

  1. Odasının şeklini değiştirme veya süsleme talebiyle karşı karşıyaysanız:

Çocuklar bazen odalarındaki eşyaların yerini değiştirmek veya duvarları çeşitli poster ve süslerle kaplamak ister. Böyle bir  istekle karşılaştıysanız, ortak bir çözüm için çocuğunuzla konuşun ve birlikte plan yapın. İsteklerini anlayın ve sizde yapabileceklerinizi onunla paylaşın. Çocuğunuz için en güvenli olacak şekilde yeni düzene geçin.

  1. Çocukların uyku düzenine sadık kalmaları önemli:

Her anne ve baba belli dönemlerde çocuklarının uyku düzenleri konusunda sorun yaşıyor. Çocuklar vaktinden daha geç yatmak istiyor ve bu durum karşısında hayır diyen anne ve babayla sorun yaşamaya başlıyor. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan anne ve babalar direkt olarak hayır cevabıyla kestirip atmak yerine farklı bir yöntem deneyebilir. Örneğin uykusuzluğun zorluğundan bahsedebilirsiniz. Eğer bu sonuç vermiyorsa kararı bir gün için ona bırakın. Bir gece uykusuz kalıp erken kalkan çocuk sonraki gün oldukça zorlanacağı için, vaktinde uyumak isteyecek.

  1. Emrivaki cümlelerden kaçının:

Çocuklar için uyarıcı ve emrivaki cümleler maalesef etkili olmuyor. Aksine sakıncalı olan o durumun daha da fazla üzerine gitmek istiyor. Bu konuda yapma, dokunma gibi net cümlelerle karşı çıkmak yerine, nedenleriyle birlikte açıklayın. Örneğin ev dışında bir yerde, kendisine ait olmayan bir eşyaya dokunmak isteyen çocuk için “Bırak onu, dokunma” yerine “Önce izin al lütfen” gibi bir cümle etkili olacak ve bu davranışı da zamanla alışkanlık haline getirecek.

http://www.milliyet.com.tr/cocuklara-neden-hayir-dememek-gerek-egitim-galeri-2540701/?PAGE=1

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.