Muhsin Yazıcı

Şuçlu hep dışarıdadır

Şuçlu hep dışarıdadır / Muhsin Yazıcı

İslam toplumları diye adlandırılan yerlerde yıllardır süregiden şiddet, terör, baskı, haksızlıklar, adaletsizlikler, yoksulluk, gelir dağılımındaki bozukluk, yağma ve özgürlüklerin gasp edilmesi süregitmektedir.

Garip olan şudur ki;

“İslam ülkeleri her yıl kendi aralarında yaptıkları toplantılarda uluslar arası topluma eleştiriler sıralamakta, ancak kendi toplumlarında varolan yangını görmemeyi, birbirlerinin eleştirilerini yapmak yerine başkalarına yönelmeyi tercih etmektedirler. Tıpkı her birinin kendi toplumunda yaptıklarını haklı ve hatta gerekli görmeleri gibi.”

Şuçlu hep dışarıdadır.

Dışarıdaki kavramı bazen tüm olarak ülke dışındaki güçler olarak gösterilirken, içeride çok sıkıştıklarında da, kendi inanç ya da ideolojilerinden olmayanlarda o dışarıdaki düşmanların iç ortakları olarak görülür. Baskı kurmak ve yok etmek için hemen “din” ve “milliyetçilik” ortaya sürülür.

“Her şeyin suçlusu dışardadır ve kökü dışarda işbirlikçiler tüm barış ve kardeşliğimizi bozmaktadırlar” savı, müslümanlığı, inancı ve duyguları sömürülen topluma hergün verilmektedir.

Bilimdışı toplumlar üretemediği için sürekli sömürülen toplumlara dönüşürler. Sömürülmelerini ise faklı inançlardan kaynaklandığını söylüyerek din çatışmasına malzeme hazırlarlar. Bazen gözleri o kadar kan bürürkü, kendi iktidarlarını sürdürmek için içerideki farkli mezhepleri bile çatışmaya sürüklerler. Bunun en iyi örnekleri canlı ve kanlı şekilde gözümüzün önünde Suriye’de, Irak’da, Yemen’de, İran’da, Bahreyn’de, Libya’da, Mısır’da ve kısmen Türkiye’de yaşanmakta.

Ve ne zaman biteceği de belli değildir. Bünye içiride sağlam olmayınca dışarıdan her müdahaleye açık hale geliyor.

Din, pek çok musibette asıl oyuncu olarak sahada. Tek başına yetemediğinde oyuna ‘etnik kimlik’ giriyor, malumunuz onun da akıl hocası faşizm. Lakin hepsinin beyni kapitalizm! Nihayetinde bu üç oyuncu insanlık takımını orta yerinden bölmeye devam ediyor. Çünkü bütünlük, ne kapitalizmin, ne dinin, ne de faşizmin işine geliyor…

Sürekli çatışma, suçu atacakları ve suçluyu bulacakları, hedefte olan biri her zaman mutlaka olmalı. Aksi hale güçlerini kısa sürede yitirecklerini kendileri de çok iyi biliyorlar.

İçinde ‘insan’ faktörünün olduğu hiç bir gidişat ‘kader’ değildir. Gidişatın ‘kadermiş’ gibi algılanmasını sağlayanların  başımıza kurtarıcı gibi çıkmaları tesadüf değildir. İşi öylesine üst noktaya taşırlar ki, “ben gidersem devlet yılılır”a taşırlar.

Muhsin Yazıcı – 25.09.2017

         

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.