Muhsin Yazıcı

Günün sorusu: Çocuğunuzun güvenliği için hangi kuralları öğretmelisiniz?

Günün sorusu: Çocuğunuzun güvenliği için hangi kuralları öğretmelisiniz?

Çocuk yetiştiren anne ve babaların önem vermesi gereken ve çocuklara öğretmesi gereken pek çok kural var. Çocukların bazı temel kuralları öğrenmesi ve bunları alışkanlık haline getirmesi hem evde hem de ev dışında daha güvenli olmalarına yardımcı olacak. Çocuğunuzun güvenliği için hangi kuralları mutlaka öğretmelisiniz?

  1. Evden ayrıldığınız zaman birbirinizi arama alışkanlığı geliştirin: 

Çocuğunuz herhangi bir yere gittiğinde size haber vermesini alışkanlık haline getirin. Bunu siz de uygulayın. Çocuğunuz aynı davranışı sizde de görürse bu davranışın baskı uygulamak veya sürekli kontrol altında tutmak amaçlı olmadığını, aile içinde rutin bir alışkanlık olduğunu benimseyecek.

  1. Çocuğunuz bir şeyden şüphelenirse ilk size ulaşmasını öğretin: 

Dışarıda birçok tehlike ile karşı karşıya kalabilen bir çocuğun ne yapacağını bilmesi önemli. Siz yanında değilken şüphelendiği veya rahatsız olduğu herhangi bir söz veya davranış karşısında ilk olarak sizinle konuşması gerektiğini öğretin. Bu konuda çocuğunuza koşulsuz güven sağlayın. Tatsız bir durumu saklamalarının ileride daha olumsuz sonuçlara neden olabileceğini unutmayın.

  1. Buluşma noktanızı önceden belirleyin: 

Çocuğunuzla birlikte fuar, konser veya park gibi kalabalık bir etkinlik alanına gittiğinizde, birbirinizden ayrı zaman geçireceğiniz zaman cep telefonunuz olsa dahi mutlaka bir buluşma noktası belirleyin. Buluşma noktasının kalabalık, kalabalık bir yer olmasına dikkat edin. Bunu sık sık uygulayın. Böylece bu davranışı siz yanında olmadığınız zaman kardeşleri veya arkadaşları arasında da alışkanlık haline getirmesine yardımcı olabilirsiniz.

  1. Acil durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini öğretin: 

Çocuklar acil bir durum karşısında nasıl davranması gerektiğini teorik olarak kolayca öğrenebilir. Ancak beklenmeyen bir durum geliştiğinde kafası karışır ve panik yüzünden ne yapması gerektiğini çoğunlukla bilemez. Bu yüzden sık sık acil ve ilk yardım kurallarını tekrar ettirin. Özellikle okul içinde uygulamalı olarak çalışmalar yapmaları için öğretmenleriyle de görüşün. Bazı temel ilk yardım kuralları ve acil durumda aranacak numaralarından emin olmaları yaşanacak olumsuz bir duruma karşı daha hazırlıklı hale gelmelerine yardımcı olacak.

  1. Çocuğunuza doğru internet kullanımını öğretin:

Günümüzde ailelerin en sık şikayet ettiği konuların başında çocukların teknoloji ve internet bağımlılığı geliyor. Küçük yaşlardan itibaren özellikle çocukların internet kullanımı konusunda yeterli tedbiri almayan ailelere bu konuda son derece önemli bir görev düşüyor. Çocuklara interneti doğru kullanmayı öğrettiğiniz ve belli kuralları alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, çocuk internete bağımlı hale gelmeden büyüyecek ve bilinçli kullanıcı olduğu için de birçok sorun karşısında daha tedbirli davranacak.
Zeynep BALİÇ

http://www.milliyet.com.tr/cocugunuzun-guvenligi-icin-hangi-egitim-galeri-2542807/?PAGE=5

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.