Muhsin Yazıcı

Mustafa Kemal Atatürk’ün son arzusu neydi?

Mustafa Kemal Atatürk’ün son arzusu neydi?

Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini yummadan önce yaverinden daha önce hiç tatmadığı bir yiyecek olan enginar istemiştir. Bazı söylentilere göre İzmir’den, bazı söylentilere göre de Hatay’dan özel olarak getirilen enginarı maalesef Mustafa Kemal Atatürk tadamadan vefat etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün tadını merak ettiği fakat hiç yiyemediği enginar haricinde sevdiği yemekler de vardı.

Kuru fasulye ya da Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle yağlı fasulye, en sevdiği yemek olarak biliniyor. Yoğunluğundan ötürü yemek saatleri sürekli değiştiği için aşçılar tarafından mutfakta devamlı yağlı fasulye hazır bulundurulurdu. Karnıyarık ve etli bamya da sevdiği diğer yemekler arasındaydı.

Yağlı fasulyenin yanında yemeyi en sevdiği yemek ise pirinç veya bulgur pilavıdır.

Gece geç saatlerde acıktığında ise yağlı veya ağır yemekler yerine daha hafif olan peynirli omleti tercih ediyordu. Kahvaltılarda da peynirli omlet yemeyi seven Mustafa Kemal Atatürk, yemeğe çok düşkün biri değildi.

Buna rağmen Selanik’te geçen çocukluğunda annesinin yaptığı Selanik usulü ıspanaklı börek de sevdiği yemekler arasındaydı.

İçkilerden de en çok rakıyı seven Mustafa Kemal Atatürk, rakının yanında mutlaka fava adlı mezeyi isterdi. Ege mutfağına ait olan fava, içinde kuru bakla, soğan, dere otu, limon suyu, kesme şeker ve su bulunan bir içki mezesi.

Tatlı olarak ise irmik helvasını severdi.

Sebzelerden kuşkonmaz seven, hatta Yalova Devlet Çiftliği’nde kuşkonmaz yetiştiren Atatürk, bu sebzeyi en çok haşlanmış olarak severdi. Sevdiğini veya en azından merak ettiğini bildiğimiz enginar ise vefat etmeden önce istediği son yemek oldu. Ne yazık ki yemek olarak son isteği olan enginarı tadamadan 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldı.

http://www.milliyet.com.tr/mustafa-kemal-ataturk-un-son-arzusu-neydi–mola-5538/

 

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.