Muhsin Yazıcı

İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker babasının Anadolu’ya M.K.Paşa’nın yanına geçişi anlatıyor.

Atatürk Samsun’a gidiyor, Anadolu’ya geçiyor. Babam o sırada İstanbul hükümetinin görevlisi.

Atatürk, İstanbul’da olanlardan haberdar olmak için babamın orada kalmasını istiyor. Babam İstanbul’da bir müddet daha kalıyor. Annemle babam İstanbul’da Süleymaniye semtindeki evlerinde yaşıyorlar.

İlk çocukları, İzzet doğmuş. 1919 yılları, İzzet bebek 4-5 aylık. Bir gün Ahmet İzzet Paşa’yı ziyarete gitmek için hazırlanıyorlar. O sırada evin yardımcısı babama bir ziyaretçisinin geldiğini haber veriyor. Babam selamlık tarafına geçince, Atatürk ile kendisinin ortak arkadaşı olan Saffet Arıkan’ı görüyor.

Arıkan babama,

-“Hazır mısın, Mustafa Kemal Paşa seni çağırıyor” diyor.

Babam da,

-“Hazırım” diyerek annemin yanına dönüyor;

-“Paşa beni çağırıyor, gidiyorum” diyor.

Karşı evde oturan babasına veda etmek için geçiyor. Bulamıyor. Bir daha da göremiyor. Evine dönüp anneme sarılıyor, çocuğunu kucaklıyor, üzerindeki kıyafetini değiştirmeyi bile düşünmeden, eline şemsiyesini alıp veda ediyor ve evinden çıkıp gidiyor.

Kafes arkasından, gözden kayboluncaya kadar onun gidişini seyreden annem bir defa eşinin arkasına dönüp ona bakmasını bekliyor. Ama boşuna. Annem bize öyle anlatmıştı.

-“Sanki asıl şimdi ailesine kavuşacakmış gibi o heyecanla, o kararlılıkla herkesi arkasında bırakıp Atatürk’ün yanına koştu.”

      

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.