Muhsin Yazıcı

Kanserden ölen 27 yaşındaki genç kızın ilham veren mektubu

Galler’de yaşayan Holly Butler, henüz 27 yaşındayken ewing sarkomu adı verilen nadir bir kemik kanserine yakalandı. Mücadelesi kısa sürdü… 3 Ocak’ta Facebook’tan ‘hayat dersleri’ başlığıyla bir yazı paylaşan Holly, ertesi gün hayata veda etti. Artık aramızda değil… Ancak arkasında bıraktığı bu ‘hayat dersleri’, sadece ailesi ve arkadaşlarına değil; hepimize ilham verecek türden…

Yeni yıl her zaman heyecan vericidir. Arkadaşlarımızla, ailemizle bir araya gelmek için bir bahane; birbirimize hediyeler alıp hayatın güzelliğini kutlamak için de bir vesiledir… Çoğumuz geleceğe dair planlar yapar, yeni kararlar verir, hayatın bize getireceklerini merakla beklemeye başlarız.

Holly için ise durum çok farklıydı. O, kendisi için bir gelecek olmadığının ve bunun yaşadığı son yılbaşı olduğunun farkındaydı. Ancak durumunun çaresizliğine üzülmek yerine, güçlü bir mesaj yayınlamaya karar verdi. 3 Ocak’ta Facebook’a ‘hayat dersleri’ başlığıyla bir yazı yazdı. Ertesi gün hayatını kaybetti…

Aslında bu son mesajı arkadaşları ve ailesi için yazmıştı Holly. Ancak yaşadığımız her anın ne kadar değerli olduğunu anlamamız için, belki de hepimize verilen bir mesajdı bu…

Holly’nin metni, hayatının aşkıyla bir yuva kurup yaşlanmayı hayal ettiğini söylemesiyle başlıyor. “Bunu o kadar çok istiyorum ki” sözleriyle devam ediyor ve daha ilk cümlede yüreğimizi yakıyor. Sonrasında şunları söylüyor:

“Hayatta anlamsız stresler içinde kayboluyoruz, başkalarına da kötü davranıyoruz. Umarım ben, hayatınızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için bir hatırlatıcı olurum. Unutmayın ki, sadece nefes aldığınız için bile çok şanslısınız…

Hayat böyle bir şey: Kırılgan, değerli ve sürprizlerle dolu. Her yeni gün, bize verilen bir hediye!

27 yaşındayım, gitmek istemiyorum, hayatımı seviyorum, mutluyum… Bunu sevdiklerime borçluyum. Ancak bazı şeyler artık elimde değil.

Bugün sizler trafiğe yakalandığınız, iyi uyuyamadığınız, gece bebeklerinizin ağlamasından rahatsız olduğunuz için ya da kuaförünüz saçlarınızı çok kısa kesti diye, takma tırnaklarınız kırıldı diye, göğüsleriniz çok küçük diye, poponuzda selülit var, göbek yağlarınız sallanıyor diye üzülüp duruyorsunuz.

Hepsini boşverin! Gitme sırası size geldiğinde yemin ediyorum ki bu küçük şeyleri hiç düşünmeyeceksiniz… Hayatın bütününe baktığınızda bu tip şeyler çok önemsiz kalıyor. Benim vücudum gözlerimin önünde çürüyor ve elimden hiçbir şey gelmiyor. Artık hayattan istediğim tek şey, ailemle birlikte tek bir doğum günü ya da yılbaşı daha geçirebilmek. Eşim ve köpeğimle sadece bir gün daha vakit geçirebilmek…”

Holly’nin sözlerinden şunu çıkarıyorum: Fiziksel sağlığımızı önemsiyoruz, spor yapıyoruz, bunlar güzel şeyler ama… Aynı zamanda manevi ve zihinsel sağlığımıza da zaman ayırmamız gerek. Sadece kendimiz için değil, çevremizdekilerin iyiliği için de…

Holly yazısına, “Kendinizi mutlu etmek için ne yapıyorsanız, iki katını başkalarını mutlu etmek için yapın. Bunun daha fazla mutluluk getirdiği doğru” sözleriyle devam ediyor.

“Arkadaşınıza hediye olarak elbise, güzellik ürünü veya mücevher yerine başka bir şey satın alın. Unutmayın ki aynı şeyi iki kere giyip giymediğinizi kimse umursamıyor. Onlara kendilerini iyi hissedecekleri bir şey verin. Örneğin yemeğe çıkarın, daha da iyisi, kendi ellerinizle yemek pişirin. Kahve yapın. Çiçek alın, bir masaj veya mum hediye edin. Hediyenizi sunarken onları ne kadar sevdiğinizi söylemeyi de ihmal etmeyin.

Çevrenizdeki insanların zamanına değer verin. Söz verdiğiniz saatte orada olamama huyunuzdan vazgeçin; kimseyi bekletmeyin. Söz verdiğiniz zamanda, söz verdiğiniz yerde olun. İnsanlar sizinle vakit geçirdiği için minnettar olun.

Gün ışığında yolculuk yapmaya çalışın. Ayağınızı denize sokun, parmaklarınızı kuma batırın, yüzünüzü tuzlu suyla ıslatın.

Yaşamak için çalışın, çalışmak için yaşamayın.

Sizi hayatta perişan eden bir şey varsa unutmayın ki, her şeyi değiştirebilecek güce sahipsiniz! İşte ya da aşkta, konu ne olursa olsun… Değişime cesaret edin! Bu dünyada daha ne kadar zamanınız olduğunu bilemezsiniz. Bu zamanı boşa harcamayın. Biliyorum, bu çok sık söylenen bir cümle. Ancak o kadar doğru ki…”

Holly yazısının sonunda insanları kan bağışı yapmaya çağırıyor. Bunun hem kendinizi iyi hissettireceğini, hem de 3 kişinin hayatını kurtaracağını söylüyor. Sadece kan bağışı sayesinde 1 yıl daha fazla yaşadığını ve bu 1 yılın hayatının en güzel yılı olduğunu söylüyor.

Holly’nin mesajı 50 binin üzerinde paylaşıldı ve 13 bin yorum aldı. Güçlü mesajların, dünyanın her yerindeki binlerce insanı nasıl etkilediğini bir kez daha gördük.

Belki günün stresini bir kenara bırakıp, sahip olduğumuz her an için sizin de minnettar olmanıza vesile olur…

Teşekkürler Holly!

Umarız, gittiğin yerde mutlusundur…

http://www.milliyet.com.tr/kanserden-olen-27-yasindaki-genc-kizin-ilham-veren-mektubu-mola-6551/

      

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.