Muhsin Yazıcı

Eğlenceli sınıflar için 10 strateji

PISA’daki başarısının sırrı merak edilen ve tartışılan Finlandiya’da ‘sınıf’ kavramı da bilinenden oldukça farklı. İskandinavya’nın gelişmiş ekonomisinde öğrenciler rahat masalar, okuma minderleri ve iyi aydınlatılmış sınıflara sahip. Ancak eğlenceli bir sınıf için tüm formül bununla da sınırlı değil.

OECD’nin 3 yılda bir düzenlediği 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarında değerlendirildiği PISA 2015’te bazı puan kayıpları yaşamasına rağmen Finlandiya, hala bir eğitim ütopyası. Ülkenin bu başarısının arkasında ise büyük oranda eğlence yatıyor. İskandinavya’nın gelişmiş ekonomisinde öğrenciler; rahat masalar, okuma minderleri ve iyi aydınlatılmış sınıflara sahip. Ancak eğlenceli bir sınıf için tüm formül bununla da sınırlı değil. ABD’li eğitimci Timothy D. Walker ‘Finlandiya Gibi Öğret: Yaratıcı Sınıflar için 33 Basit Strateji’ kitabında eğitimcilere daha eğlenceli sınıflar için öneriler sıralıyor. İşte bunlar içerisinde öne çıkan 10 başlık:

1- ZİHİNLERİNİN RAHATLAMASI İÇİN ARALAR KOYUN 
ABD’de öğrenciler, okulda gün boyunca az ara veriyor. Fakat Finlandiya’da durum böyle değil. Ülkede çocuklar 45 dakikalık dersten sonra 15 dakika teneffüs yapıyor. Sınıflarda derin düşünme, ekip çalışması, ders işleme ve tartışma için eşit zamanlar ayırın. Ders sonunda öğrencilerinizin akıllı telefonlarıyla ilgilenmesine izin verebilirsiniz. Bu sayede öğrenciler derse daha çok ilgi gösterecek ve daha az stres yaşayacaklar.

2- OKULDAN SONRA YENİLENİN 
Neredeyse her öğretmen, hafta sonları da dahil olmak üzere ders planları yapmak, sınav okumak ve yeni ödev konuları belirlemek için saatler harcayabiliyor. Bu yaklaşımdan uzaklaşın. İş ve özel hayatınız arasına sınır koymanız gerek.

3- HER ÇOCUĞU TANIYIN
Birçok araştırma bize mutluluğun temel parçalarından birinin aidiyet duygusu olduğunu gösteriyor. Tüm öğrencileriniz bir birey ve onları bu şekilde gördüğünüzü bilmelerini sağlayın. Örneğin, sabahları öğrencilerinizi adıyla karşılayın, yaptıkları sporlar ve diğer aktivitelerle ilgili sorular sorun, kişisel bağlantılar kurmaya özen gösterin. Güçlü öğretmen-öğrenci ilişkisi sayesinde öğrencilerinizin aidiyet duygusu gelişecek ve bu da sınıf içindeki huzur ortamına da katkıda bulunacak.

4- BİR SINIF HAYALİNİN PEŞİNDEN KOŞUN
Bir sınıf hayali yaratmak için bir oyunu okuduktan sonra onun tiyatrosunu izlemeye gidebilir ya da doğal afetlerden etkilenmiş insanlar için yardım toplayabilirsiniz. Bütün öğrencilerinizin yarattığı bir ortak sınıf hayali oluşturun. Bu hayale ulaşmak için onların rollerini hep birlikte tartışın ve belli sürelerle sınırlandırılmış bir hareket planı oluşturun. Bu arada hedefin tüm öğrencileriniz tarafından benimsendiğine de emin olun.

5- SEÇENEKLER SUNUN
Çocuklara seçenekler sunmak onların birer bağımsız öğrenen hale gelmesine yardım edecek. Öğrencilerinizin tutkularını bilin. Buna göre öğretim programlarıyla bağlantılar kurun ve eleyici seçenekler sunun. Örneğin, bir öğrenciniz derste ‘Walking Dead’ dizisinin işlenmesini istediğinde gülüp geçmeyin. Bu gibi çocukların ilgisini çeken şeyler olduğunda, bunları onlara yeni bir şeyler öğretmek için kullanabilirsiniz.

6- ÖĞRENMEYİ KANITLAYIN
Fin okullarında standart testler çok az olsa da, öğrenciler hala test ediliyor. Öğrencilerin, verdikleri yanıtları savunarak öğrendiklerini kanıtlamalarını sağlayan basit uygulamalar, onların eleştirel ve yaratıcı düşünmelerine yardım eder. Öğrencilere neden bir politikacıya oy vermeleri gerektiğine dair gerekçeleri ya da medyanın daha fazla izleyici için nasıl rekabet ettiğini soran bir ödev verin. İşte bu gerçek anlamayı gösterecek.

7- NOTLARI TARTIŞIN
‘PowerSchool’ gibi yazılımlar sayesinde, öğrencilerle notları paylaşıp tartışabilirsiniz. Bu onların kendilerini yansıtmalarına; eğitimcilere ise öğrencilerinin akademik yolculuğunda destek olma şansı verecek.

8- HANGİ ELEŞTİRİYİ DİKKATE ALMANIZ GEREKTİĞİNİ İYİ TARTIN
Eğitimcilere, sınıfın nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili herkes fikir verebilir. Size verilen tavsiyeleri görmezden gelmeyin, ancak uzmanlığınız konusunda kendinize de güvenin. Hangi eleştiriyi dikkate alacağınızı bilmek, öğretirken eğlencenin sürmesini sağlar.

9- TATİLDEYKEN RAHATLAYIN
ABD’de öğretmenler tatilde bile rahatlayamaz. Kurslara ve konferanslara gider, topluluklara katılır. Finlandiya’da ise öğretmenler, tatilde okulu bilinçli bir şekilde geride bırakır. Dinlenmek için e-posta ve telefonlarını kapatırlar. Araştırmalar uygun bir miktarda verilen aranın performansı desteklediğini ortaya koyuyor.

10- EĞLENMEYİ UNUTMAYIN
Test bazlı yükümlülükler çağında, eğlenceyi sınıflarda bir öncelik haline getirmek zor. Fakat Finlandiya’nın eğitimdeki başarısının ardında büyük oranda bu yatıyor. Onlar öğrenme ortamlarına eğlenceyi getirebiliyor. Öğrencilerinizle ilgilenmek için zaman ayırın. Sınıfa müziği getirin, işe yaramayan eleştirilerden uzaklaşın ve kendinizi yenilemeyi bilin. Bunları yaptıktan sonra sınıfınız çok daha eğlenceli olacak.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.