Muhsin Yazıcı

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyler!

Ben belki de sizlerden, profesörlerden, yazarlardan ve ressamlardan daha fazla aydınlara değer veriyorum. Aydınlar halkın eğitimli beyinleridir, Ve aydınları olmayan ülke talihsiz bir ülkedir, Sadece akılsız, cahil veya aptal ve şıkça da halk kitlelerinin yurtiçi soyguncuları aydınların düşmanı olabiliyorlar ve oluyorlar da.

Bu baykuş ve yırtıcı gece kuşları, halkın cahil kalmasını istiyorlar, Puhukuşları ışığı sevmiyorlar, güneş onların gözlerini acıtıyor. Bu yüzden bütün ülkelerin, bütün halkların ve bütün zamanların puhukuşu ve baykuşları aydın fikirleri, aydın bilgeleri sevmiyorlar. Ben, eski sokak çocuğu, ağacımızdan düşen eğitimsiz yaprak, bireysel deneyimlerimden biliyorum ki, halkın aydınlara gereksinmesi var. Bu yüzden cesaretimi toplayıp siz aydınlara sesleniyorum: Aydın olmanız size ayrıcalıklı kılmaz. Sizlere otoriter olma hakkını tanımaz. Sizin aydınlığınız; sizin göreviniz, mecburiyetinizdir.Siz halk için birer mumsunuz.

Mum yanınca etrafı aydınlatır, siz de ışığınızla etrafınızı aydınlatmalısınız.

Aydın sorumluluğu, susmayı değil, konuşmayı, uyarmayı ve gerektiğinde karşı duruşu gerektirir. Aydın sorumluluğunu mevkiye, güce ya da para dönüştürenler insanlığa ihanet etmiş demektirler.

Bilip de susmak, suça ve ihanete ortak olmak demektir.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.