Muhsin Yazıcı

Sınav kaygısına karşı ilaç gibi 10 yöntem

“Yarın sınavda ne yapacağım”, “Başarısız olacağım”, “Çalıştım ama aklımda hiçbir şey yok”, “Sınava girince tüm bildiklerim uçup gidiyor” diye düşünüyorsanız, sınav kaygısı yaşıyorsunuz demektir. Bu durum hem ders çalışmanıza engel olacak, hem de psikolojik ve bedensel olarak sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu, size üzerinden aşamayacağınız bir duvar gibi görünebilir. ABD’li ‘nasıl yapılır’ platfromu WikiHow, sınav kaygısını azaltmak için 10 ilgi çekici öneride bulunuyor.

1- DÜZENLİ OLUN

Çalışmanın en verimli yolu derslere düzenli olarak katılmak, iyi notlar almak, ev ödevlerini yapmak. Aktif bir öğrenciyseniz daha az sınav kaygısı yaşarsınız.

2- KENDİNİZE ÇALIŞMAK İÇİN BOLCA ZAMAN AYIRIN
Sınavdan kısa süre önce çalışmaya başlamak, kaygının artmasına neden olur. Bu durum kayıp bilgilerin hatırlanması için size yeterli zaman tanımayacak, kendinizi aşırı yüklenmiş hissedecek ve zor bir durumda bulacaksınız. Bunun yerine çalışmayı zamana yaymayı deneyin. Kendinizi kesinlikle daha rahat hissedecek ve yeni bilgileri öğrenmek için bolca vaktiniz olduğunu göreceksiniz.

3- TÜM KAYNAKLARI ORGANİZE EDİN
Dağınık olmak sınav stresini artırır. Bu durum sizi paniğe sürükler. Çünkü ihtiyacınız olan notun nerede olduğunu hatırlayamazsınız. Bunu ararken de oldukça zaman kaybedersiniz. Bunun için her derse ayrı bir not defteri kullanın. Tüm bilgiler bunun içinde yer alsın.

4- ARA VERİN
İhtiyacınız olduğu kadar çalışın, abartmayın. Günün her anını çalışmaya ayırırsanız kaygınız artar. Çalışmanızı planlayın, bir ya da iki saatte bir 10 dakika veya daha fazla aralar verin. Aktiviteler yapın, yürüyün, esneyin. Ara vermek akademik performans ve kaygıyı azaltmak için çok önemli.

5- SINAVA KARŞI BİR BAKIŞ AÇINIZ OLSUN
Stres altındayken her şey size bir felaket gibi görünebilir. Her şeyin en kötüsüne odaklanmak, dikkatinizi dağıtır ve endişelerinizi artırır. Bunun önüne geçmek için sınava karşı bir perspektif geliştirmelisiniz. Üç yaklaşım öne çıkıyor. Birincisi tüm derslerde başarılıysanız, bu sınavda da büyük ihtimalle yine iyi bir sonuç elde edeceksiniz. İkincisi derslerde başarısızsanız, bunun dünyanın sonu olmadığını bilmelisiniz. Üçüncüsüyse bazı sınavlara birden çok kere girebiliyorsunuz. Telafi şansınız varsa, neden kaygı duyasınız.

6- KAYGININ FİZİKSEL BELİRTİLERİNİN FARKINDA OLUN 
Kaygının semptomları sadece duygusal değil, aynı zamanda fiziksel etkileri de var. Bunlar baş ağrısı, ağız kuruluğu, nabızda hızlanma, terleme, kesik nefes alma, sersemlik hali, vücut ısısında artış ya da azalma ve sindirim sistemiyle ilgili problemler. Kaygı yaşadığınızın sinyalleri olan bu gibi semptomlara dikkat edin.

7- AKTİF KALIN
Kaygıyı azaltmanın en önemli yollarından biri fiziksel aktiviteler. Salgılanan endorfin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Kaygı seviyeniz düşecek. Bunun için hareket edin. Spora gidin, yürüyüş yapın, bisiklete binin, dışarda çalışın.

8- DÜZENLİ BESLENİN 
Kaygı nedeniyle bazı insanlar da öğünleri atlayabiliyor. Ancak açlık sizi daha da endişeli bir hale getirecek. Beyniniz gerekli besini alamadığında, odaklanma problemleri yaşayacaksınız. Düzenli beslenmenin yanı sıra, meyve ve sebze tüketimini artırın. Ancak şekerli içecek ve yiyeceklerden kaçının.

9- İYİ UYUYUN
Uykusuzluk kaygının başlıca nedenlerinden biri. Günde 8 saat uyumaya özen gösterin. Taze bir zihin için buna ihtiyacınız var.

10- MANTIKLI OLMAYAN DÜŞÜNCELERLE OLANLARI YER DEĞİŞTİRİN
Sınavla ilgili mantıklı olamayan bir korkuya sahipseniz, bunun yerine mantıklı olan bir tanesini getirebilirsiniz. Zihninizi gerçeklerin dünyasına getirmeye çalışın. Sürekli, “Sınavda başarılı olamayacağım” yerine, “Bu sınav için uzun zamandır çalışıyorum, gerekli hazırlıkları yaptım ve en iyisini yapacağım” diye kendinizle konuşun.

Hürriyet

      

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.