Muhsin Yazıcı

Yapay zekâ silaha dönüşebilir

Cambridge, Oxford ve Yale üniversitelerinden 25 araştırmacı tarafından yapılan bir çalışma, yapay zeka alanındaki hızlı gelişmenin bu teknolojinin kötü niyetli kullanıcılar tarafından siber saldırılar, sürücüsüz araçlara kaza yaptırma, ticari dronların silaha dönüştürülmesi riskini de beraberinde getirdiğini ortaya koydu.

Cambridge, Oxford ve Yale üniversitelerinden 25 araştırmacı tarafından yapılan bir çalışma, yapay zekâ alanındaki hızlı gelişmenin bu teknolojinin kötü niyetli kullanıcılar tarafından siber saldırılar, sürücüsüz araçlara kaza yaptırma, ticari dronların silaha dönüştürülmesi riskini de beraberinde getirdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, yapay zekânın kötü niyetli kullanımının dijital, fiziki ve politik güvenlik için yakın tehdit oluşturduğunu savundu. Oxford İnsanlığın Geleceği Enstitüsü araştırmacılarından Miles Brundage, “Yapay zekânın birçok pozitif uygulamayı beraberinde getirdiğini kabul ediyoruz. Ancak bu konuda yürütülen çalışmalarda, yapay zekânın kötü amaçlarla kullanımı konusunda büyük bir açık bulunuyor” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/teknoloji/931319/Yapay_zek__silaha_donusebilir.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.