Muhsin Yazıcı

Dünyanın en iyi eğitim sistemleri

Dünyanın diğer bölgelerinde eğitim sistemlerinin her biri birbirinden farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Peki bunlardan en iyileri hangileri.

İşte dünyanın en iyi 10 eğitim sistemi.

Güney Kore
Japonya ve Güney Kore birincilik konusunda yoğun bir rekabet yaşadı. Koreliler Japonları üç alanda geride bıraktı. Okul öncesi eğitime büyük yatırım yapmasına rağmen Japonya yine de bazı değerlendirmelerde ikinci sıraya düştü. Güney Kore’deki çocukların genellikle haftada yedi gün okula gittiklerini biliyor muydunuz? Geçtiğimiz yıl eğitime ayrılan ulusal bütçe 11,3 milyar dolardı. Okuryazarlık oranı genelde yüzde 97.9 iken bu oran erkeklerde yüzde 99.2, kadınlarda ise yüzde 96.6. .

Japonya
Teknoloji bazlı eğitim yapısı, bilgi ve kavrama konusunda Japonya’ya çok yüksek oranlar sağladı.

Singapur
Güçlü ve yüksek sıralarda yer alan ilköğretim sistemi, yaşanan rekabette yer aldığı 3’üncü sıradan çok daha iyi durumda aslında.

Hong Kong
Okul eğitimi yönetimi, İngiliz eğitim modeline oldukça benziyor. Geçtiğimiz yıl kişi başına ayrılan eğitim bütçesi 39,420 dolardı. İlkokul, ortaokul, lise ve yüksek eğitim, yaklaşımları ve yapılan çalışmalar açısından örnek gösterilecek düzeyde. Yüzde 94.6’lık bir okuryazarlık oranı da bu iddiayı destekliyor.

Finlandiya
Eski şampiyon, Asyalı rakipleri nedeniyle birinciliği kaybediyor. Bazı insanlar hala Finlandiya’nın dünyanın bir numaralı ve en iyi eğitim sistemine sahip olduğunu düşünüyor, oysa bu artık doğru değil. Prematüre çocuk kabulleri, sistemde büyük bir gerilemeye sebep oldu. Hiçbir öğrenim ücretinin alınmadığı eğitim sisteminin yıllık bütçesi 11.1 milyar Euro

Birleşik Krallık
Birleşik Krallık’taki eğitimin yetkisinin devredilmesiyle birlikte bölgedeki hükümetler eğitimle ilgili konuları artık kendileri yönetiyor. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere hükümetleri, bir Birleşik Krallık otoritesi altında kolektif bir şekilde yönetilmek yerine kendi eğitim sistemleriyle kendileri ilgileniyorlar. Pearson, Birleşik Krallık’a Avrupa sıralamasında 2’inciliği, dünya sıralamasında ise 6’ıncılığı verdi. Ancak karşılaştırmalı rekabet söz konusu olduğunda İskoç sistemi, İngiltere’nin biraz daha üzerinde yer alıyor.

Kanada
Kitaplara bağlı bilgi ile etkileşime geçmenin ilk seviyeleri İngilizce ve Fransızca dilinde gerçekleşiyor. Okuryazarlık oranları yüzde 99 (hem kadınlar hem de erkekler için). Başarı oranları da oldukça yüksek yüzdelerde. Kanadalılar eğitimi 16 yaşına (çoğu bölgede) ya da 18 yaşına (birkaç istisna olarak) kadar zorunlu tutuyorlar. Yıllık eğitim takvimi 180-190 gün arasında değişiyor. Okulöncesi döneme yapılan yatırımlara öncelik verilmeye başlandıktan sonra sonuçlar büyük ölçüde daha da etkili olacaktır.

Hollanda
Lise eğitimindeki düşük yatırımlar, zayıf planlama ve yönetim, Hollanda’yı sıralamada 8’inci sıraya yerleştirdi.

İrlanda

Hem kadınlar hem de erkekler için okuryazarlık oranı yüzde 99. Ülkedeki eğitim, ilkokuldan üniversite düzeyine kadar ücretsiz. Sadece Avrupa Birliği’nden gelen öğrencilerden öğrenim ücreti alınıyor.

Polonya

Polonya Eğitim Bakanlığı ülkedeki eğitim sektörünün başında yer alıyor. Hem Pearson hem de Economist dergisi, köklü ilkokul, ortaokul ve lise temellerine dayanarak Polonya’yı Avrupa’nın en iyi 4’üncü, dünyanın en iyi 10’uncu ülkesi seçti.

http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-iyi-egitim-sistemleri-egitim-galeri-2631747/?PAGE=10

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.