Muhsin Yazıcı

Çocuğunuza Hijyen Alışkanlığı Kazandırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bozuk paradan kapı kollarına, tuvaletten toplu taşıma araçlarına kadar pek çok ortak kullanım alanı hayal edemeyeceğimiz kadar çok mikropla dolu. Hâl böyle olunca da hepatit, ishal, solunum yolları enfeksiyonu ve soğuk algınlığı gibi çocukların sıklıkla yakalandıkları hastalıklar kaçınılmaz oluyor.

Bu anlamda çocuklarımıza küçük yaşlarda hijyen alışkanlığı kazandırmak büyük önem taşıyor. Tabii öğrenme konusunda inatlaşmayı seven çocuklarımıza yeni bir alışkanlık kazandırmak bazen o kadar kolay olmuyor. Tıpkı hijyen alışkanlığı kazandırmada olduğu gibi… Peki, ne yapmalı? İşte detaylar…

Öncelikle kuralları oyunlaştırın

Emir cümlelerinden kim hoşlanır ki? Ellerini ıslat, sabunla parmak uçlarını ve aralarını sabunla, son olarak bol suyla durula demek yerine; her bir adımı oyunlaştırmak emin olun çok daha kalıcı ve keyifli bir öğrenme gerçekleştirir.

Rol model olduğunuzu unutmayın

Hemen her hareket ve davranışlarınızda olduğu gibi hijyen konusunda da çocuğunuz sizi örnek alır. Eğer siz yemeklerden önce elinizi yıkamıyorsanız emin olun o da yıkamaz. “Ellerini yıka” demek yerine “Haydi şimdi ellerimizi yıkıyoruz” demek ve birlikte doğru el yıkama tekniğiyle ellerinizi yıkamanız alışkanlığın yerleşmesini sağlar.

30 saniye kuralını unutmayın!

2 ila 10 milyon arası bakteri bulunan ellerimizin hijyenik olması elbette çok önemli. Her defasında; tırnakların, parmak aralarının ve parmak uçlarının titizlikle yıkanması gerekir. Uzmanların bu konuda önerdiği ideal süre ise en az 30 saniye!

Çocuğunuzu hastalıklar konusunda bilinçlendirin

Keşfetme duygusunun en yoğun olduğu çocukluk döneminde, çocuğunuzun etrafındaki objelere dokunmak istemesi elbette kaçınılmaz. Hijyen kurallarına uyulmadığında ise çocuğunuzun dokunduğu objelerden mikrop kapma ihtimali bir hayli yüksek. Tam da bu yüzden çocuğunuzu; sokaktan geldiğinde, hapşurduğunda, bozuk para gibi pek çok kişinin dokunduğu objeleri ellediğinde mutlaka ellerini yıkaması gerektiği ve eğer yıkamazsa olabilecekler konusunda bilinçlendirin.

Kullanılan sabuna dikkat!

Elleri doğru yıkama tekniğinin yanı sıra kullanılan sabuna da dikkat etmek gerekiyor. Cildi tahriş etmeyen, aksine nemlendiren bir sabun tercihinde bulunması gerekiyor.

http://www.milliyet.com.tr/icerik/abc-deterjan/

 

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.