Muhsin Yazıcı

Unesco’ya Göre Çocuklara Öğretilmesi Gereken 11 En Kıymetli Değer

Her şeyin en güzeli olan çocuklar, yaşamın da en güzel taraflarını var ederler. Umudu, sevgiyi, sevinci ve mutluluğu onlarla birlikte çoğaltmak ve sonsuz kılmak mümkündür. Çünkü hayat, kendi içerisinde pek çok zorluk ve engel yaratarak ilerler. Engellerin aşılabilme eşiği, umudun yeniden yeşermesi anlamına da geldiği gibi sevginin de sürekli hale dönüşmesi demektir.

Çocuk gelişimi bir süreç olarak ele alındığında oluşan yaşam algısı; temelinde bazı değerlerin içselleştirilmesine ihtiyaç duyar. Gelişen dünya ve değişen toplum, söz konusu ihtiyacın yaşam sahası olarak karşımıza çıkar. Çocukların da dünyadaki en temel ihtiyaçları bu duygulardan yola çıkarak hareket eder.

UNESCO tarafından çocuklara öğretilmesi gereken değerler de bu anlamda önemlidir ve olmazsa olmazdır.

 1. Özgürlük

Yaşamın beşiğidir. Yarattığı alanda bütün güzelliklere yer vardır. Özgürlüğün çoğalması pek çok güzelliğin de beraberinde çoğalması anlamına gelmektedir. Doğanın ve doğada yaşayan tüm canlıların özgürlüğü, daha güzel bir dünyanın mümkün olabileceğinin işaretidir.

 1. Barış

Özgür bir yaşamın herkesle paylaşılabileceği alanların yaratımındaki en güzel zemindir. Sevgi, anlayış, umut ve samimiyet temelinde yükselir ve gelişir. Daim olması, umdun varlığıyla da mümkündür.

 1. Mutluluk

Yaşamla ve yaşamı oluşturan her şeyle mümkündür. Çoğalması, paylaşılması ve hissedilmesi her zaman için iyiyi yeşertir. Pek çok güzellik gibi mutluluk da her şeye zemindir.

 1. Sevgi

Her şeydir. Çünkü sevginin varlığı yaşamın da doğanın da varlığını sürekli hale getiren, yenileyen ve doğrudan mutluluk yaratan bir güzelliktir. Her şeyden önce güzellikler bütünüdür.

 1. Hoşgörü

Anlayışla büyür ve gelişir. Böylece barışın da özgürlüğün de kendi kıymetini yeniden var etmesi sağlanmış olur. Süreklilik söz konusu olduğunda da hoşgörü devreye girer.

 1. Dürüstlük

İçinde sevgi taşıyan her bireyin toplumla olan bağını güçlendiren, aynı zamanda güzelleştiren bir diğer zemindir. Dürüstlüğün yeşerdiği her yer diğer tüm değerlerin beşiğidir.

 1. Alçak gönüllülük

Bütün duygulara kapısını açan, kendinden bilen ve anlayan bir duygu olarak vardır.

 1. Sorumluluk

Bir duygu olarak her şeye karşı hissedilebilen ve güzelliğiyle aktarılabilen paylaşımlar sunmaktadır.

 1. Birlik

Her şey için gerekli olan, içinden geçen gülümseyişlerle çoğalan bir güzel yürüyüştür.

 1. Sadelik

Varlığı için gereken bütün koşulları kendi içerisinde yaratabilen, böylece her koşulda güzelleşen bir demet umut taşımaktadır.

 1. İşbirliği

Güzel olan her şeye ulaşabilmek ve ulaşılan güzelliği paylaşabilmek için gereken en güzel duygular arasındadır.

 1. Saygı

Her şeydir. Bir arada yaşamamın, umutla bakabilmenin ve sevginin yolculuğunu hissedebilmek içindir.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.