Muhsin Yazıcı

377 lider arasında Atatürk birinci oldu

Yıkılan bir devletten yok olmak üzere olan bir milletten, yeni bir devlet kurmayı başaran, Türk Milletini yeniden ayağa kaldıran Mustafa Kemal’in özelliklerini tek tek anlatmak, onu tanımak için daha doğru olacaktır. Şimdi Mustafa Kemal Atatürk’ün, doğuştan bir lider ve büyük devlet adamı olmasını anlatmaya çalışalım.

Çocukluğunda yaşanmış bir olaya baktığımızda Mustafa Kemal’in daha küçükken bile nasıl bir karakteri olduğu hakkında fikir sahibi olabiliriz.

“Komşu çocukları sokakta ‘Birdirbir’ oynarken, o bu tür oyunlara katılmaz sadece seyrederdi. Bir gün onu da oyuna çağırdılar. Mustafa Kemal: ‘Peki’ dedi ve ayakta durdu. Bu kez arkadaşları “Ama eğil ki, atlayalım” deyince. Mustafa başını sallayarak: “Ben eğilmem. Üstümden böyle atlayabiliyorsanız atlayın.” dedi.

Mustafa Kemal küçük yaşlardan itibaren ne düşündüğünü bilen ve bildiklerini uygulayan bir kişiliğe sahipti. Bunu devlet başkanlığı sırasında da göstermiş, hiçbir ülkenin devlet başkanının ziyaretine gitmemiş, hep kendisi ziyaret edilmiştir.

Atatürk sadece asker ve devlet adamı mıydı? Bu sorunun yanıtı elbette ki: “Hayır”dır. O çok iyi bir lider, asker, siyasetçi, devrimci, inkılâpçı, matematik-şiir- edebiyat seven ve birçok özellik ve yeteneklere sahip olağanüstü biriydi.

Mustafa Kemal Atatürk üzerine bir sürü söz ve övgüler söylenmiş ve birçok araştırma yapılmıştır.

ABD’deki araştırmaya göre Atatürk en büyük siyasi lider. Kentucky Üniversitesi’nden psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Arnold Ludwig tarafından kaleme alınan kitapta, Atatürk, gelmiş geçmiş tüm devlet adamları arasında yapılan “siyasi büyüklük sıralamasında” birinci oldu.

Ludwig’in, ‘Çağın Kralı Siyasi Liderliğin Doğası’ adlı kitabında, son yüzyıla damgasını vurmuş 377 büyük devlet adamını inceledi. Ludwig’in, devlet adamlarının liderlik vasıflarını bilimsel bir objektiflikle ölçme amacıyla kaleme aldığı kitap için 18 yıl çalıştı ve XX. yüzyılda 119 ülke ve bin 941 lideri incelendi.

Prof. Ludwig, siyasi liderleri değerlendirirken, bir ülkeyi kurtarmak ya da yeniden bir araya getirmek, savaş kazanmak, toprak kazanmak, ekonomiyi düzeltmek, yeni bir ideoloji ortaya atmak, iktidarda kalma süresi ve moral açıdan örnek oluşturmak gibi özellikleri göz önünde tutarak puan verildi.

Atatürk 31 puanla birinci sırada yer alırken, bir liderin en fazla 37 puan alabileceğine dikkati çeken Ludwig, bu kriterlerin, liderlerin başarılarını değerlendirmede güvenilir ve tarafsız bir yöntem olduğunu belirtti.

Yazar,  puanların, liderlerin dünya çapındaki etkileri dikkate alınarak verildiğini, kişisel faziletlerinin hesaba katılmadığını kaydetti. (kişisel faziletlerde puanlamaya dâhil edilseydi kesinlikle Atatürk 37 puanın hepsini alırdı.)

Ludwig bir söyleşide şöyle der: “Şunu belirtmek isterim ki ATATÜRK ölümsüz ve üstün liderler kapsamına alınmalıdır. Atatürk, Türkiye’yi kurdu, yarattı. O sadece ülkenin kurucusu, yaratıcısı değil, aynı zamanda Türkiye’de çok büyük sosyal değişime neden olmuş bir liderdir.”

Her sözü, her yaptığı örnek alınacak bu dahi insanın hakkında söylenebilecek o kadar çok şey vardır ki; işte kendisi ve liderliği ile ilgili General Hamilton tarafından söylenmiş sözler:

“İngiltere Harbiye Bakanlığı’na, niçin geri çekildiğimizi soruyorsunuz, bütün gerçeği tüm açıklığı ile size bildirmek isterim. Çok cesur savaşan ve en iyi şekilde idare edilen asil Türk Ordusu’nun ve Albay Mustafa Kemal gibi bir dâhi komutanın karşısında bulunuyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.” (General HAMILTON Çanakkale İngiliz Başkomutanı 17 Ağustos 1915)

Atatürk değil midir ki, askerin, köylünün, milletin, halkın değerini bilen.  Onların sağduyusuna güvenen, onlarla birlik olan, onları motive eden, yol gösterip liderlik eden, ‘kazanılamaz’ denilen zaferlere imza atan, bir milletin kurtuluşunu sağlayan.

Atatürk’ün: “Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğurur.” demesi, Türk insanına olan inancın ve güvenin bir göstergesidir. “Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.” İşte bizim Atatürk’ümüz bu…

Tahsin Aydın

http://www.yenimesaj.com.tr/377-lider-arasinda-ataturk-birinci-oldu-makale,12020532.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.