Muhsin Yazıcı

UNESCO’dan dünya cehalet raporu: 750 milyon kişi okuma-yazma bilmiyor

UNESCO, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü vesilesiyle yeni veriler açıkladı. Buna göre, dünya genelinde 750 milyon yetişkin okuma-yazma bilmiyor. Örgüt, ayrıca bu kişilerden çoğunun kadın olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü vesilesiyle yeni veriler açıkladı. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, dünya genelinde okuma-yazma bilmeyenlerin sayısında geçen yıla göre hiçbir azalma kaydedilmediğini duyuran örgüt, hala dünya genelinde 750 milyon kişinin bu yetiden mahrum olduğunu açıkladı.

UNESCO, okuma-yazma bilmeyenlerin üçte ikisinin kadın olduğuna da dikkat çekti. UNESCO ‘nun verdiği bilgilere göre, okuma-yazma bilmeyenlerin 102 milyonunu 15-24 yaş arası gençler oluşturuyor.

Alman UNESCO Komisyonu Başkanı Maria Böhmer, okuma-yazma bilmedikleri için dünya genelinde 192 milyon kişinin iş bulamadığını, işsizliğin başlıca nedenlerinden birinin okuma-yazma bilmemek olduğunu söyledi.

BM’nin 2030 hedefi zorlaşıyor

Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında 2030 yılına kadar bütün insanların okuma-yazma yetisine kavuşturulması da bulunuyordu.

Böhmer, “Okuma-yazma bilmeyenlerin en azından ilkokul seviyesine getirilebilmesi için ulaşılabilir öğrenme imkanlarına ihtiyacımız var” dedi. Böhmer, Almanya’ya gelen mülteciler arasındaki okuma-yazma sorununa da acil olarak çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

BM, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini 2015 yılında kabul etmişti. Bu hedefler arasında, aşırı yoksulluk ve açlığın ortadan kaldırılması, dünya genelinde tüm insanların eğitim hakkına kavuşturulması ve eşitsizliğin azaltılması bulunuyor. 17 kalkınma hedefine 2030’a kadar ulaşılması öngörülmüştü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1077149/UNESCO_dan_dunya_cehalet_raporu__750_milyon_kisi_okuma-yazma_bilmiyor.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.