Muhsin Yazıcı

Erkekler “mış” gibi yapıyor

Eşitliğe inanıyor ama ‘Kadın çalışmak için benden izin almalı’ diyorlar.

Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması’ndan ilginç sonuçlar çıktı. Unilever için IPSOS tarafından 15 yaş üzeri 1374 kişiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre gençler, 35 yaş üzeri kuşağa kıyasla kadınların gücüne ve liderliğine daha çok inanıyor. Araştırmada görüş belirten katılımcıların yüzde 51’i erkek , yüzde 49’u ise kadın.

Her 4 kişiden 1’i, kadın ve erkeğin hayatın her alanında eşit olması gerektiğini savunuyor ama kadınların yüzde 58’i toplumsal hayatta eşitliği hissetmediğini ifade ediyor. Öte yandan toplumun yüzde 42’si ve erkeklerin yüzde 55’i, kadınların çalışmak için önce eşlerinden izin alması gerektiğini savunuyor; kadınların ise yüzde 72’si bu fikre katılmıyor. Ayrıca erkeklerin yüzde 43’ü erkeğin iyi kazanması durumunda kadının çalışmasına gerek olmadığını düşünürken kadınların yüzde 79’u bu bakış açısına karşı çıkıyor.

Kadının iyi kazanması durumunda erkeğin çalışmasına gerek olmadığını söyleyen erkeklerin oranının sadece yüzde 11’de kalması ise erkeklerin zihinlerinde kadınların iş hayatında yer almasını ekonomik refah ile ilişkilendirmediğini gösteriyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1135464/Erkekler_mis_gibi_yapiyor.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.