Muhsin Yazıcı

Harvard’lı uzmanlara göre iyi çocuk yetiştirmenin 6 yolu

Her ebeveyn çocuklarının kendilerinden daha iyi bir çocukluk geçirmesini ama aynı zamanda da daha iyi birer insan olmalarını arzu eder.

Harvard Üniversitesindeki akademisyenler aileler için daha nazik, sorumlu ve merhametli bir çocuk yetiştirmenin altı yöntemini paylaşmışlar, yaşam portalı BrightSide da bu yöntemleri derlemiş…

İyi davranış biçimlerini ve ailevi değerlerin ne olduklarını öğretin

Çoğu aile çocuklarının okuldaki ve spor alanlarındaki başarılarını saygılı ve ölçülü bir biçimde kutlar. Bu tutumu çocuklarınızın ahlaki davranışları için de gösterebilirsiniz. Kendi aile değerlerinizi net bir şekilde belirlemek ve çocuklarınıza bunları hem sözlü hem de davranışsal olarak uygulamalarını öğretmek önemlidir. İnsanlara karşı saygılı davranıyorlar mu? Verdikleri sözleri tutuyorlar mı? Akranlarına karşı veya onları üzen, kıran insanlara karşı nasıl davranıyorlar? Çocuklarınızın kimi örnek aldığını unutmayın.

Onlara müteşekkir olmayı öğretin

Çocuklarınıza minettar oldukları bir şeyi benimsemek ve bunu dile getirmek hakkında çekingen olmamaları gerektiklerini küçük örneklerle öğretmeye başlayabilirsiniz. Örneğin; anneanneleri kurabiyeler yaptığında onlara sarılmayı ve “teşekkür ederim” demeyi, ayrıca gereken her durumda teşekkür etmeyi öğretin. Bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre minettarlık duygularını göstermekten çekinmeyen insanlar daha sağlıklı ve mutlu oluyorlarmış.

Merhametli olmayı ve güçsüz olanlara yardım etmeyi öğretin

Çocuklarınıza merhamet duygusu aşılamak ve sadece tanıdığı ve sevdiği insanlara karşı değil yardıma muthaç herkese karşı merhametli olmasını öğretmek çok önemlidir. Kendilerini kötü durumdaki başkalarının yerine koymalarını söyleyin ve onlara bu durumda ne hissedebileceklerini sorun. Yiyecek yemeği olmayan, bir evi ve ailesi olmayan çocuklar için neler yapabileceklerini sorun. Bir çocuğa sosyal sorumluluk aşılamak iyi bir insan yetiştirmenin en önemli adımlarından biridir.

Davranışlarından sorumlu olduklarını öğretin

Çocuklar genelde anne ve babalarını taklit ederek bazı davranış biçimleri geliştirirler. Onlarla ahlak, birbirine yardımcı olma ve etrafımızdaki çevre için duyarlı olma konularında konuşun. Kendi davranışlarından kendilerinin sorumlu olmasının ne demek olduğunu onlara açıklayın. Ve tabii ki en önemlisi; söylediklerinizi destekleyecek davranışlarda bulunun. Bir şey söyleyip tam tersi bir davranışta bulunursanız çocuğunuz dediğinizi dinlemek yerine yaptığınızı yapacaktır.

Duygularını kontrol etmesini öğretin

Öfke, üzüntü ve hayal kırıklığı gibi duygular bizleri etkilediği kadar çocuklarımızı da etkileyebilir, hatta bunlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için bu tip negatif duygular çocuklarımız için daha zorlayıcı olabilir. Çocuklarınız sakin bir ruh halindeyken onlara şu yöntemi öğretin: Burundan derin bir nefes al ve bu nefesi ağzından ver, beşe kadar say. Çocuğunuzun negatif duygularla boğuştuğunu gördüğünüz an bu yöntemi uygulamasını hatırlatın ve birlikte tekrar edin. Siz sakin kalırsanız çocuğunuzun sakinleşmesi de o kadar kolay olur.

Beraber daha fazla vakit geçirin

Eğer çocuklarınızla olan iletişiminiz sadece disiplin konularıyla sınırlıysa o zaman bu çabalarınız pek de sonuç vermeyecektir. Çocuklarınızla karşılıklı güvene dayalı bir ilişki oluşturmaya gayret edin. Onlarla konuşun, oyun oynayın, gezintiye çıkın ve tabii ki en önemlisi onlara ne kadar değer verdiğinizi ve onları sevdiğinizi göstermeyi ihmal etmeyin. Bu sayede onlar da kibar ve samimi birer birey olacak, sevgi ve saygıyı kolayca ayırt edebilecek hale gelecek ve bu duyguları etrafındakilerle paylaşacaktır.

https://www.posta.com.tr/harvardli-uzmanlara-gore-iyi-cocuk-yetistirmenin-6-yolu-haber-fotograf-2008181-4

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.

WordPress sürümünü güncellemeniz ve SLL güvenlik hatalarını gidermeniz gerekiyor.